Téli melankólia helyett feltöltődés?

Ezzel a 3+1 módszerrel sikerülni fog!
téli pihenés

A téli melankólia vagy téli depresszió sokak számára ismerős érzés – gyakran anélkül, hogy pontosan értenék, miért uralkodik el rajtuk a fáradtság és a motiválatlanság. Erre a jelenségre még nevet is adtak: Blue Monday, az év legszomorúbb napja. Ez valójában egyetlen januári hétfőre utal, de valljuk be, nemcsak egy napról van szó – ha nem figyelünk oda, egész január és február szürke, fárasztó időszakká válhat.

Pedig a tél nemcsak kihívásokat, hanem lehetőségeket is rejt. A hidegre, a korai sötétedésre és az időjárás kellemetlenségeire hajlamosak vagyunk panaszkodni, miközben elfelejtjük, hogy ez az időszak a pihenésről és az öngondoskodásról is szólhat. Ez az az időszak, amikor megengedhetjük magunknak a lelassulást – egy bögre forró csokival bekuckózva, egy könyv vagy a szeretteink társaságában.

A természet sem siet. A fák, a virágok is most gyűjtenek erőt, hogy tavasszal újra kivirágozhassanak. Miért ne tennénk mi is ugyanezt? Ha folyton a tavaszt sürgetjük, elszalasztjuk a tél legfontosabb üzenetét: a megállás, a befelé figyelés, a feltöltődés idejét.

Éppen ezért hoztam 3+1 különleges tippet, amelyek segítenek energiával feltölteni a hideg hónapokat – nem a szokásos „mit egyél, mit igyál, hová menj” listát, hanem olyasmit, amit belül kell végigjátszanod.

1. TIPP: Légy JELEN!

A legnehezebbel kezdem. Ezt gyakorold a legtöbbet. Jelen lenni a pillanatban, a történésekben és a saját életedben. Most legyinthetsz, hogy „persze, te mindig jelen vagy”. De ha úgy érzed, hogy rohan az idő veled és gyakran átéled, hogy még csak most kezdődött a nap és már vége is lett, közben pedig alig tudsz megemlíteni valamit, ami aznap történt veled, akkor bizony elmulasztottad a jelent. Átfolyt rajtad az élet, és átfolyik minden nap, ha nem vagy JELEN. Azért nehéz ez, mert alapja a figyelem. Tű éles figyelem, és ez nagyon nehéz manapság, amikor annyi inger ér minket.

Hogyan csináld?

Erről szól a mindfulness (tudatos jelenlét). A lényege, hogy figyelmedet a jelenre irányítod anélkül, hogy a múlt vagy a jövő miatt aggódnál. Mindenkinek saját, egyéni technikája van erre. Lehet ez tudatos légzés, meditáció, séta a természetben vagy csak annyi hogy leülsz és figyelsz a körülötted lévő dolgokra. Nekem leginkább az válik be, hogy elvonulok egy kicsit, leülök és figyelmemet a szobában lévő dolgokra irányítom. Ahogy elkezdem figyelni a környezetemet, meglátom az egyént is, aki figyel. Akkor jelen vagyok, és az a pillanat úgy tűnik, mintha percekig tartott volna, vagy órákig. Tudom, hogy figyelek és jelen vagyok. Amikor sokat gyakorolok, akkor nemcsak egy üres szobában megy, hanem akár egy tömött villamoson is. De volt már olyan, hogy egy hangos koncerten is átéltem. 🙂

A JELENT átélve megérthetsz az életeddel kapcsolatos fontos összefüggéseket, rájöhetsz problémáid okára és ettől boldogabb lehetsz.

A mindfulness segíthet csökkenteni a stresszt, javítani a koncentrációt és növelni az általános jóllétet. Utánanézhetsz az interneten is, hogy milyen gyakorlati lépéseket javasolnak. Nekem ez három könyv sokat segített a saját technikám kialakításában:

  1. Szondy Máté: Megélni a pillanatot – Mindfulness, a tudatos jelenlét pszichológiája
  2. Volker Busch: Használd a fejed! – Tisztánlátás, összpontosítás, kreativitás
  3. Magan Logan: Légy kedves Önmagadhoz – Munkafüzet az elme, a test és a lélek ápolásához

2. TIPP: Fogadj el mindenkit, olyannak amilyen!

Ez a mondat korábban mindig felidegesített, mert azt gondoltam, hogy én aztán tényleg elfogadó vagyok. De sokszor kiderült, hogy mégsem annyira. Ki tudtam borulni azon, ha valaki nem úgy cselekedett, ahogy én azt szerettem volna, ahogy én azt elképzeltem. Segítette számomra az elfogadást, amikor megértettem, hogy minden egyén más szemmel szemléli a világot és benne engem, a cselekedeteimet. Nincs két egyforma látásmód. Egyszerűen nem létezik. Ezért nem várhatod el, hogy megértsenek és olyannak lássanak, amilyennek szeretnéd. Nem várhatod el, hogy meglássák benned azt, aki valójában vagy. Mindenkinek más a szemüvege lencséje, melyet az egyéni életutak, tapasztalatok olykor homályosítanak, olykor pedig élesítenek. Nem tudsz mást tenni, csak megérteni és elfogadni. Ezzel pedig egy csomó stressztől kíméled meg magad. Ne agyalj annyit, fogadj el, menj tovább és boldogabb leszel.

Bármit is teszel, mindig lesznek olyanok, akiknek nem fog tetszeni. Ne másoknak akarj megfelelni, hanem magadnak!

3. TIPP: Találj vissza a középpontodhoz!

tél kikapcsolódás

Naponta több ezer inger ér minket. Az úton, ahogy beutazunk a munkahelyünkre zizegő emberek sokaságával találkozunk, érintkezünk nap, mint nap. Ki tudja hová rohannak és miért olyan idegesek? Mindegy is, akarva akaratlan átveszed, ha a metrón egy veszekedő pár melléd ül le és végig kell hallgatnod a csetepatét. Máris kb. 500 ingert gyűjtöttél és még csak reggel van! Aztán bent a munkahelyeden jönnek a határidős feladatok, az ingerült ügyfelek, az ideges főnökök. Ez 2000 újabb ingert ad hozzá a napodhoz. Hazafelé a telefonodon, mint egy több napja éhező mohón fogyasztod a közösségi médiát. Eledeled jól megkomponált Facebook és Instagram posztok, melyekből megnézel húszat-harmincat (és közben ugyanennyi bujtatott reklámot is). Mindez kb. lehet vagy 3000 inger csak egy szimpla nap. Ez egyre több és több lesz a modern technológiának és a felgyorsult világnak köszönhetően. 

Nincs is ezzel semmi baj, csupán azzal, hogy képtelen vagy ennyi ingert feldolgozni. Ha nem tudod feldolgozni, akkor csak ingerültebb leszel és végül tökéletes tagja a zizegő embereknek a reggeli metrón, akik talán már csak megszokásból zizegnek, mert elfelejtették hogyan kell visszatalálniuk önmagukhoz.

Újra és újra meg kell találnod a középpontot, ha kell minden nap többször. Ugyanannyi dolog fog történni az éledben, mint addig, de te csak azokra fogsz figyelmet fordítani, melyek valóban neked szólnak. Ettől pedig nem csak nyugodtabb, hanem boldogabb is lehetsz.

Hogyan találhatsz vissza a középpontodhoz?

Tarts olyan napokat, vagy legalább egy fél napot, amikor nem lépsz be a Facebookra vagy az Instagramra! Ne figyeld, hogy ki mit csinál, hol volt, mit evett. Ne nézd folyton az e-maileket sem. A legjobb, ha ki is kapcsolod a telefonodat. Helyette gyújts egy gyertyát, nyiss ki egy üveg bort és olvass egy jó könyvet! Közben figyelj a könyvre és magadra is! Tudom, hogy ez a munka vagy akár a gyerek mellett iszonyú nehéz. Ha fontos, találsz rá megoldást. Ha nem fontos, akkor találsz rá kifogást. Legyen fontos!

3+1. TIPP: Gyakorold a hálát!

Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy milyen szerepe van a hála érzésének abban, hogy a dolgaid jóra forduljanak. Gondold végig, hogy mi mindent értél el az életben! Mi az, amit leküzdettél, amit túléltél vagy megoldottál? Légy hálás az erődért, a bátorságodért vagy a kitartásodért. Hálát érezhetsz az átélt szép pillanatokért. Igen, még akkor is, ha most éppen nehezebb, mert a hóban, fagyban a buszmegállóban állva épp lefagy a kezed és alig várod, hogy haza érj. Jussanak eszedbe akár a forró nyaralások önfeledt pillanatai, vagy csak egyszerűen légy hálás azért, hogy van hová haza menned.

A hála érzése megsokszorozza a jót az életedben. Tápláld magadban, és figyeld meg, hogy már az érzéstől is jobb kedved lesz.

Én így csinálom

A kikapcsolódás számomra két dologban rejlik. Egyrészt lecsendesítem a gondolatimat. Hagyom, hogy megjelenjenek a kattogó gondolatok, de nem engedek nekik főszerepet, hanem hagyom távozzanak olyan gyorsan, ahogy jöttek. Másrészt megtöltöm jó érzésekkel a lelkemet. Olyan tevékenységeket választok, amelyek örömet okoznak. Leírni sokkal könnyebb ezt. Tenni érte már jóval nehezebb, de gyakorlat teszi a mestert.

A téli melankólia megoldása

Ahogy a hideg, szürke napok elhúzódnak, sokan érzik magukat fáradtnak, kedvetlennek, vagy éppen motiválatlannak – ezt hívjuk téli melankóliának. Az ünnepek elmúltak, a tavasz még távolinak tűnik, és a mindennapok monotonitása könnyen rányomhatja a bélyegét a hangulatunkra. De vajon tényleg elkerülhetetlen ez az érzés? Szerencsére van rá megoldás! Alkalmazd ezt a fenti tippeket és töltsd meg a téli időszakot örömmel és energiával.

Olvasd el ezt is!

>> Hogyan legyek boldog?

Ez is érdekelhet:

Mi jár a fejedben?
Kíváncsi vagyok a véleményedre, tapasztalataidra. Oszd meg velem!

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük