Így még senki sem írta le ezeket!
Az egészséges életmód alapjairól bizonyára te is sokat hallottál vagy olvastál. ,,Egyél sok zöldséget és gyümölcsöt!” ,,Mozogj rendszeresen!” ,,Hagyd el a káros szenvedélyeidet!” Ehhez hasonló életmód tippekkel rogyásig vannak az újságok és az online felületek. De valójában ennél jóval többről szól az egészséges életmód, és szerintem ezt te is érzed valahol belül.
Ha elméletben tudod, hogy hogyan kell csinálni, akkor vajon a gyakorlatban miért nem megy? Miért keresed még mindig azt, hogy mitől éreznéd magad boldogan, egészségesen, fitten?
A válasz szerintem abban keresendő, hogy ha tudod is, hogy mik az egészséges életmód alapjai, betartani már nem megy. Ennek oka az, hogy másokra akarsz hallgatni és próbálsz minden elvnek megfelelni. Az internet tele van információkkal, de rengeteg az egymásnak ellentmondó tanács. A reklámok pedig nap mint nap el akarják adni neked az új csodaszert, amitől boldogabb és egészségesebb lehetsz szerintük. Könnyű belezavarodni és azt mondani a végén, hogy inkább feladod az egészet. Ne tedd! Van másik út.
Most egy percre képzeld el, hogy egészséges vagy. Erős vagy és fitt. Átjár a boldogság. Tudod, hogy jó dolgokkal táplálod a testedet. Érzed belülről, hogy megtaláltad a helyedet a világban. Szeretsz és szeretve vagy. A tested támogat abban, hogy boldog és egészséges életet élhess.
Mindez lehetséges, ha az egészséges életmódról nem csak olvasol, hanem megtalálod a saját válaszaidat arra, hogy mi számodra az egészséges életmód. Ebben szeretnék neked segíteni a saját tapasztalataimmal.
Készen állsz arra, hogy más szemszögből tekints az egészséges életmódra? Ha igen, akkor előbb mutatom, miről szól ez a cikk.
Tartalomjegyzék
- 1. Egészséges táplálkozás
- 2. Testmozgás
- 3. Kikapcsolódás
- 4. Társas kapcsolatok
- 5. Alvás
- 6. Életcél, hivatás
- 7. Önbizalom
Miért csak 7 pont van?
Nem akartam olyanokat írni, amit máshol már olvashattál. Ezért például nem került bele az, hogy járj rendszeresen egészségügyi szűrővizsgálatokra. Ezt fontosnak tartom, de biztos vagyok benne, hogy ezt te is jól tudod és nem kell erre egy külön pontot szentelni.
A káros szenvedélyek elhagyását is ide akartam írni, de végül az egészséges táplálkozásról szóló cikkbe került bele. Ennek oka az, hogy a túlzott alkoholfogyasztás az egyik fő szenvedély és ez inkább a táplálkozás témához illett, de az életmóddal persze összefügg. Mindenképp olvasd el az egészséges táplálkozásról szóló cikket is, mert kiegészíti a most olvasott cikket.
Az itt leírtak a saját tapasztalataim és nem tükröznek fontossági sorrendet. Ehelyett azt mutatják be, ahogy én jöttem rá a válaszokra. A kérdésem az volt, hogy mire van szükségem ahhoz, hogy átéljem a boldogságot, az egészséget és a fittséget?
Hogyan alakult ki ez a sorrend?
Először az egészséges táplálkozással foglalkoztam, de felismertem, hogy ehhez kell a testmozgás is. Majd észrevettem, hogy az egészséges táplálkozással nem tudok foglalkozni, mindaddig amíg lelkileg nem vagyok rendben. Ha stresszes az életem, akkor nem fogok tudni ellenállni egy csokinak, mert ilyenkor a zsíros, cukros ételeket kívánom. Felfedeztem lazítási technikákat és sokat tanultam az érzelmi evésről, valamint arról is, hogy a kapcsolatok rendezése is segíthet rendbe tenni az ételekhez és az evéshez fűződő viszonyunkat. Megismertem a cirkadián ritmust és a pozitív gondolkodást, melyek mind nagyon sokat segítenek, hogy ne merüljön le a belső akkumulátorom.
Mi az egészséges életmód szerintem?
Az egészséges életmód szerintem egy egyensúlyi állapot. Amikor én azt kerestem, hogy mitől lehetnék boldog, egészséges és fitt, úgy hiszem valójában azt kerestem, hogy mitől érezhetném át a belső kiegyensúlyozottságot, a belső békét. Ennek átélésében az életem számos területén egyensúlyra kell törekednem, nem csak a táplálkozásban, hanem a karrieremben, a párkapcsolatomban és az önszeretetemben is.
Ennyi bevezetés után jöjjenek most azok, amelyek szerintem az egészséges életmód alapjai, vagyis számomra a 7 legfontosabb pillér.
Az egészséges életmód 7 fontos pillére Földi Rita szerint
1. Egészséges táplálkozás
Az egészséges táplálkozás segít abban, hogy a tested hosszú távon és jól szolgáljon téged az életed során. Ha egészségtelenül táplálkozol, az olyan mintha azt üzennéd a testednek, ,,hogy nem szeretlek téged, nincs rád szükségem!” Fordulj szeretettel és megértéssel a tested felé! Ha így teszel, akkor érezni fogod, hogy jár neki az, hogy egészséges ételekkel tápláld. Megérdemli a tested, hogy a legjobbat kapja mindenből. Mi az a minden? Erről bővebben itt írtam.
2. Testmozgás
Az egészséges ételek mellett a testmozgás a másik, amivel a jót adhatsz a testednek. Rendszeres testmozgással sokat tehetsz az egészségedért. Javíthatod az általános állapotod, csökkented a szívbetegségek, a cukorbetegség és más krónikus betegségek kialakulásának kockázatát. Válassz olyan mozgásformát, amelyet szeretsz, így nagyobb eséllyel fogsz rendszeresen mozogni.
Korábban úgy tekintettem a sportra, hogy csupán ahhoz kell, hogy lemozogjam a felesleges kalóriákat. Azután megtaláltam a kedvenc sportomat és most már nem azért mozgok, hogy fogyjak, hanem azért, mert szeretem azt az érzést, amit a testmozgás ad. Mostanra olyan számomra ez, mint az alvás. Egyszerűen kell ahhoz, hogy mentálisan és fizikailag is egészséges legyek.
3. Kikapcsolódás
A kikapcsolódásnak többféle formája létezik. Ezek mindegyike segít a stresszkezelésben. A stressz az egészséges életmód legnagyobb ellensége. Ezért fontos, hogy ”Lazítani, próbálj meg lazítani!”
Hofi Géza dala örök érvényű tippet ad a stressz kezelésre, de sajnos betartani már nem ilyen egyszerű. Könnyebb lehet, ha megismered, mikor milyen fajta kikapcsolódásra van szükséged. Nem minden esetben segít egy nagy alvás. Lehet, hogy neked éppen a mentális kikapcsolódásra van szükséged.
A mentális kikapcsolódás nem arról szól, hogy a nagy hajtás után minden évben elmész egy luxus nyaralásra. Ez segíthet elszakadni a hétköznapok gondjaitól, viszont ez még kevés ahhoz, hogy mentálisan rendbe tegyen. Amikor nem tudod kikapcsolni az agyadat, mert mindig pörög valamin, akkor van a legnagyobb szükséged a mentális kikapcsolódásra. Mindfulness technikák, meditáció, naplóírás, coachok segítenek, de akár önfejlesztő könyveket is olvashatsz. A sport is nagy segítség ebben, de nem minden esetben. Nézz utána, hogy neked mi válik be a legjobban!
A mentális pihenés a pihenés 7 formája közül csak az egyik, nézz utána a többinek is!
4. Társas kapcsolatok
Mi köze a társas kapcsolatoknak az egészséges életmódhoz? Nagyon is sok.
,,Egy egészséges, jól működő ember egészséges, jól működő kapcsolatokat alakít ki és tart fenn. Egy problémával küzdő ember kapcsolata is problémás lesz. “ – írja Lukács Liza Az éhes lélek gyógyítása című könyvében. Az egészséges életmód és a társas kapcsolataid között oda-vissza kölcsönhatás működik.
A magány és az egészség kapcsolata
A probléma akkor lép fel, ha magányosak vagyunk és ezt nem mi választjuk. Mindenkinek megvan a maga értelmezése és egyéni tapasztalata arról, hogy mit jelent magányosnak lenni. A magány valamilyen formában mindenkit érint és ez nem egy olyan dolog, amit a szőnyeg alá lehet söpörni mert ,,a magányosság ugyanúgy károsítja az egészségünket, mintha elszívnánk napi tizenöt szál cigarettát.” – írja Shrein H. Bahrami a Társ a magányban című könyvében. A megállapítást egy kutatási eredményre alapozza, amely a mentális zavarokat összefüggésbe hozza a magánnyal.
Az is lehet magányos, akinek számtalan barátja van és minden hétvégén eljár társaságba. De nem biztos, hogy egy egyedülálló magányos, annak ellenére hogy sokat van egyedül. Van, aki magányos egyedül, más viszont teljesen jól érzi magát így. ,,Az egyik legfontosabb különbség a magány és a társtalanság, illetve a magány és az egyedüllét között abban rejlik, hogy az utóbbit mi választjuk. Mi döntjük el, mikor megyünk haza egy buliból, vagy utazunk el valahová egyedül, ám az nem választás kérdése, ha magányosnak érezzük magunkat. Mivel társas lények vagyunk, elismerésre és kapcsolatokra vágyunk. A magány oka az a kínzó érzés, amelyet a valódi társas kapcsolatok kielégítetlen igénye kelt.” – írja Shrein H. Bahrami. Tehát az egészséges életmód alapja, hogy valódi társas kapcsolataink legyenek.
5. Alvás
Az alváshiány összefüggésben áll a vérnyomás és a koleszterinszint növekedésével, illetve az összes kockázati tényezővel, ami szívbetegséghez vezethet. Az alváshiány növeli a stresszt is. Ugyanakkor nem az a lényeg, hogy mennyit alszol, mert lehet, hogy valakinek 6-7 óra is elég, míg másoknak akár 9 óra is kellhet. Az a fontos, hogy valóban pihentető legyen az alvásod, mert csakis a mély, zavartalan alvás tesz jót a szívnek. A jó minőségű alvás érdekében fogadd meg ezeket:
- Lefekvés előtt 3 órával már ne egyél nehéz ételeket! Így a szervezetedet nem terheled túlságosan az emésztéssel.
- Ne nézz rémisztő filmeket, vagy olyan dolgokat a neten, amik megzavarhatják a nyugalmadat!
- Elalvás előtt mindig gondolj szép dolgokra! A szorongás vagy a negatív gondolatok befolyásolhatják az alvás minőségét. Vedd komolyan a “Szép álmokat!” és az “Aludj jól!” kívánságokat!
- Ismerkedj meg a cirkadián ritmussal. Ez segít, hogy felfedezd a belső órádat és egyensúlyba kerülj vele. Ennek egyik része, hogy mindig ugyanabban az időpontban kelsz és fekszel. Ha rendszeresen késő este fekszel le, vagy túl korán kelsz, az befolyásolhatja az alvás minőségét és mennyiségét, és zavarhatja a cirkadián ritmust. A cirkadián ritmus még számos dologgal foglalkozik. Nézz utána jobban!
6. Életcél, hivatás
Ha egészségtelenül élsz, azzal károsítod a testedet. Ez nem csak az ételekre vonatkozik. Szerintem az is egy egészségtelen élet, ha hosszú távon nem azt csinálod, amit szeretsz. Ha nem találod az életcélodat, a hivatásodat, akkor nap mint nap szenvedsz attól, hogy nincs elég motivációd. Mindez kihat az egészségedre és a táplálkozásodra is. Találd meg, hogy mi az, amiért örömmel kelsz fel minden reggel! Ez lehet az álommunka, a hivatásod megtalálása. Életcél coachok sokat segíthetnek ennek felfedezésében.
Olvasd el ezt is! » Szerethető munkák – szabadság, kreativitás álom munkahelyeken
7. Önbizalom
Azt gondolod, hogy kilóg a sorból az önbizalom? Ez az egyik legfontosabb elem a listában. Az önbizalom úgy tartja össze az eddig felsoroltakat, mint egy bivalyerős ragasztó. Ha nincs önbizalmad, akkor nincs meg az a belső motiváció, amivel rendbe tudod tenni az életedet. Ha nem hiszed el, hogy képes vagy egészséges életet élni, akkor mindig ki fogsz találni valamilyen kifogást, amivel akadályozod magad ezen az úton. Ha nem hiszed el, hogy elég jó vagy, akkor nem hiszed el, hogy jár neked tested táplálása és kényeztetése és egy igazán boldog élet, amiben elégedetten kelsz fel és fekszel le.
,,Hidd el a szívednek, hogy egy szenvedéllyel, célokkal, varázslatokkal teli életre születtél.” – Roy T. Bennett
Hadd meséljem el az én történetemet az önbizalmam megtalálásáról! Úgy hiszem, ez neked is segíthet.
A saját történetem
Ismerős az az érzés, hogy lefekszel tök korán annak reményében, hogy lesz egy jó kis pihentető álmod, majd azt veszed észre, hogy eltelt már fél óra és még mindig tágra nyílt szemekkel a plafont bámulod?
2023 első két hónapjában sok ilyen álmatlan éjszakám volt. Olvastam erről. Azt tanácsolják, hogy legyen az ágyad mellett egy füzet és egy toll. Egyszerűen csak írd le, hogy mi jár ilyenkor a fejedben. Nálam ez bevált.
Igaz, hogy az elején elég kusza volt minden gondolatom, de ahogy végigolvastam pár nap írásait, rájöttem, hogy a fő gondolataim akörül forognak, hogy nem találom magamat a világban és nem találom a blogom célját sem.
Úgy éreztem magam, mint egy elszáradt virág, amit az ősz kinyírt, a tél még jobban megfagyasztott és nem tudtam, hogy kinyílok-e tavaszra. Nem tudtam, hogy egynyári virág vagyok vagy esetleg évelő fajta.
Bevallom, sokáig nem is tudtam írni. Egy bloggernél azért ez elég nagy probléma. Nem jöttek a szavak, nem volt motivációm.
Ami motivációt adott
Januárban és februárban is sokat foglalkoztam önmagam megtalálásával, az üresség feltöltésével. Még januárban berendeltem 4 db önismereti könyvet. Ezek mind nagyon hasznosak voltak önmagam megtalálásához. Nagyon sok mindent tanultam belőlük.
Rájöttem, hogy az is az önszeretet jele, hogy nem hajszolom túl magam, hanem hagyok időt a pihenésre és a szórakozásra is.
Míg az egyik könyv abban segített, hogy javítsam a kapcsolatomat önmagammal, a másik hatalmas önbizalmat adott. Marisa Peer Rendíthetetlen önbizalom című könyve óriási hatással volt rám. Visszakaptam tőle azt az önbizalmat, ami régen is megvolt, de valamiért elhagytam az úton.
Felfedeztem magamban, hogy az az üresség, amit érzek, az már régóta bennem volt. Már nyár végén éreztem, hogy a célok kipipálása semmilyen jó érzést, boldogságot nem jelent számomra. Nem értettem, hogy akkor hogyan lehetnék boldog. Továbbra is célokat tűztem ki. Például azt, hogy kockás hasat csinálok, és lefogyok 4 kilót, de nem sikerült elérnem és ettől csak frusztráltabb lettem.
Ősszel mentem volna mindenfelé, hogy ne legyek otthon. Kívül kerestem a boldogságot és nem belül.
Elég jó vagy!
A könyvben volt egy mondat: Elég jó vagy! Az írta, hogy ismételgessük magunknak naponta és higgyük el, hogy azok vagyunk. A könyvben lévő példákon keresztül megértettem, hogy én a munkába menekültem és attól vártam a boldogságot. Vagy éppen a párkapcsolatba. Amitől szintén azt reméltem, hogy majd boldoggá tesz.
Megértettem, hogy semmi nem tud majd boldoggá tenni, mert teljes vagyok már így is. Bennem van a boldogság. Nem kell kívülről hajkurászni, csak magamba kell néznem. Minden eszközöm megvan rá, hogy boldog és elégedett legyek. Teljes vagyok úgy, ahogy vagyok. Elég jó vagyok!
Ezeket átérezve a korábbi céljaimat átírtam eszközökre. Elkezdtem eszközökben gondolkodni. Ezek az eszközök segítenek, hogy a bennem lévő teljességet megéljem. A blogom is ilyen eszköz. Segít, hogy írással, ételfotózással és új fitnesz receptek megalkotásával megéljem azt, aki vagyok.
A kockás has projektet pedig eldobtam, mert rájöttem, hogy ettől aztán nem leszek boldogabb. Elégedett vagyok a testemmel, úgy ahogy van.
Ha nem megy egyedül, keress egy szakembert!
Az önismereti könyvek mellett nagy segítség volt még egy coach is, aki rendbe tette a fejemben, hogy merrefelé is szeretnék haladni. Nem gondoltam volna, hogy pár nagyon ütős kérdés is kell ahhoz, hogy közelebb kerüljek önmagamhoz. Tudom, hogy a válaszok bennem vannak, de kell hozzá időnként egy külső szemlélő, aki ki tudja csalogatni ezeket a lusta válaszokat, amelyeket én már nem bírtam mozgásra ösztönözni.
Ha úgy érzed, egyedül nem megy, nem ciki szakemberhez fordulni. Sőt!
Találd meg a saját válaszaidat!
Ahogy fentebb írtam, ezek az én válaszaim az egészséges életmód megélésére. Feltettem magamnak a kérdést, hogy mitől érezném magam jobban, egészségesebben, fitten? A válaszom ez a 7 pont volt.
Biztos vagyok benne, hogy még számtalan dolgot fogok felfedezni, így ez a lista nem teljes. Egy pillanatnyi állapot. Azt szeretném vele érzékeltetni, hogy ha elhatározod, hogy egészségesen fogsz élni, akkor ez az út változást fog hozni az életed más területén is.
Arra buzdítalak, hogy ne fogadd el teljes mértékben az én válaszaimat! Vedd át ami kell, de tedd fel magadnak te is a kérdést! Találd meg a saját válaszaidat!
Mitől éreznéd magad boldogan, egészségesen, fitten? Mi kell ahhoz szerinted, hogy elérd ezeket?
képek: Pixabay
Mi jár a fejedben?
Kíváncsi vagyok a véleményedre, tapasztalataidra. Oszd meg velem!