Milyen a csinos nő?

A szépségideálok nyomában
nők a strandon

Mindenkinek van elképzelése arról, milyen a csinos test, de vajon ez a valóságban is létezik, vagy csak az Instagram filterezett világában? Ha strandon megfigyeled az embereket, rájössz, hogy az, amit nap mint nap a közösségi médiában látsz, nem feltétlenül tükrözi a valóságot. Hogyan változott a testideál az évszázadok során? Merülj el velem ebben az izgalmas kérdésben, és fedezzük fel együtt, milyen testet tartanak vonzónak ma, és milyet tartottak annak régen. Minek kellene megfelelned ma? Milyen a csinos nő?

A strandon szembesülünk a valóssággal

Nemrég strandon voltam, és akaratlanul is egyfajta társadalmi keresztmetszetet kaptam arról, hogy milyen állapotban van manapság az emberek teste. Bár nem szokásom bámulni másokat, azon kaptam magam, hogy a strandolók között keresem azokat a tökéletes fitnesztesteket, amiket nap mint nap látok az Instagramon. Ehelyett azonban rezgő úszógumik, vastag combok, csüngő tokák és hatalmas fenekek fogadtak. Hol vannak azok a tökéletes testű emberek, akiket az interneten látok? Miért tűnt úgy, mintha egy teljesen más világba csöppentem volna?

Hová tűntek az Instagram fitnesztestek?

Az Instagramon, és más közösségi oldalakon naponta találkozunk lapos hasú, vékony derekú nőkkel és izmos férfiakkal. Ezek a képek azt sugallják, hogy mindenki tökéletes formában van, és az egész világ fitt és egészséges. De vajon tényleg így van? Vajon ezek a testek valósak, vagy csak ügyes manipuláció áldozatai vagyunk? Az igazság az, hogy a közösségi médiában látott képek sokszor távol állnak a valóságtól. Behúzott hasak, előnyös pózok és digitális utómunka – mindez hozzájárul ahhoz, hogy egy hamis képet kapjunk arról, hogy valójában hogyan néznek ki az emberek.

Így készül a tökéletes test az Instagramra
Így készül a tökéletes test a Facebookra vagy az Instagramra – rengeteg ehhez hasonló útmutatót találni a Pinteresten is.

A valóság: több az elhízott ember

A valóságban, ha körülnézünk a strandon vagy bármely nyilvános helyen, sokkal több elhízott embert látunk, mint ahogy azt a közösségi média sugallná. Ez nem véletlen: az elhízás globális probléma, és az emberek jelentős része küzd a súlyával.

,,Az elhízottak aránya Európában a felnőtt lakosság körében Magyarországon a legmagasabb, globálisan pedig az USA, Mexikó és Új-Zéland után a negyedik helyen állunk.” – Írja a Világgazdaság.

A 2019-es cikkükben az OECD adataira hivatkoznak, miszerint ,,a felnőtt magyar lakosság immár 30 százaléka elhízott, a túlsúlyosak aránya pedig – az elhízottakkal együtt – ennek duplája.” Az USA-ban ez a szám 70-80%-is lehet. A hatalmas szám ellenére viszont a közösségi oldalakon (és összességében az online média világában) nem nagyon találni olyan fotókat, amelyeken elhízott emberek pózolnának.

Az adatok és a strandon tapasztaltak alapján nem hiszek a közösségi médiában látott fotóknak már. Azt gondolom, hogy az emberek többsége elhízott, egészségtelenül táplálkozik, nem mozog eleget és fele annyira sem boldog, mint ahogyan a közösségi oldalakon látszódik.

Miért van ez így?

A közösségi médiában mindenki a legjobb oldalát akarja mutatni. Az emberek a legelőnyösebb fotókat töltik fel, amiket sokszor még tovább is retusálnak, hogy megfeleljenek a tökéletes test ideáljának. Ez azonban torzítja a valóságot, és olyan elvárásokat támaszt, amelyeknek a legtöbben nem tudnak megfelelni.

A jobbik arcunkat akarjuk mutatni, mert azt hisszük, csak ez szerethető. Ez lájkolható.
Biztos, hogy a lájkok bezsebelése a cél, ami boldoggá tesz?

Milyen a csinos nő a különböző korszakokban?

A testideál az idők folyamán jelentősen változott, és minden korszakban más-más esztétikai elvárásoknak kellett megfelelni. Ez a videó látványos módon megmutatja, hogy az egyes korokban mi számított csinos női testnek.

A videó az ókori Egyiptommal kezdi a bemutatást, ugyanakkor az őskorra is érdemes egy röpke pillantást vetni.

Így alakult a különböző történelmi korszakokban a testideál:

Őskor: a termékenység szimbóluma

A willendorfi vénusz és hasonló őskori szobrok azt mutatják, hogy a termékenység és az élet fennmaradása számított a legfontosabbnak. A túlsúlyos, kerekded formák, nagy mellek és széles csípő jelentették a női szépségideált, mivel ezek a termékenységet és a túlélési képességet szimbolizálták.

willendorfi vénusz
A willendorfi vénusz | A kép forrása: Wikipedia

Ókori Egyiptom: karcsúság és szimmetria

Gondolom nem sok elhízott fáraó jut az eszedbe. Ha az egyiptomiakra gondolok és egy női alakra, akkor előttem Kleopátra kecsessége jelenik meg. 

Egyiptomi csinos nő
A kép forrása: Pixabay

Az egyiptomiak számára a karcsú, sportos testalkat volt a kívánatos. A nőknek keskeny derekuk, kerek csípőjük és hosszú lábaik voltak, míg a férfiak izmosak és atlétikusak. A szimmetria és az arányosság is fontos szerepet játszott. A nőiességet e korban a hosszú hajfonat és a kifestett szemek testesítették meg.

Ókori Görögország: a tökéletesség kultusza a férfiaknál

Az ókori görögöknél jellemző volt, hogy mindenből a tökéleteset keresték. Platón az Állam című művében az ideális állam modelljét próbálta megalkotni. Az ideálisra, a tökéletesre való vágyódás jellemezte a korszak szellemiségét. Így volt ez a testtel is. Az ókori görögök az emberi test tökéletesítését tűzték ki célul. A férfiak ideálja az izmos, atletikus testalkat volt, amely tükrözte az erőt és a fittséget. Az ókori Görögország férfi-központú volt. A tökéletes férfi fizikumra fókuszáltak. A nőktől ezt nem várták el. A nőknél homokóra alakot preferálták, széles csípővel és karcsú derékkal. Itt Aphroditére érdemes gondolni, ha egy alakot szeretnénk elképzelni.

Szégyenlős Aphrodité
„Szégyenlős Aphrodité” (Aphorodite pudica), Athéni Nemzeti Régészeti Múzeum | A kép forrása: Wikipedia

Reneszánsz: a gazdagság és termékenység szimbóluma

A reneszánsz idején a túlsúlyos, kerekded nők testesítették meg a szépségideált. A teltebb alak a jólétet, gazdagságot és termékenységet szimbolizálta. Ideális testalkatnak számított a kerek csípő és a nagy mellek, tökéletesnek tartották a sápadt bőrt, vöröses szőke hajat, és a magas homlokot.
A művészetben, például Rubens festményein ez a típusú testideál vált uralkodóvá.

Rubens Bundácska
Peter Paul Rubens: Bundácska (1638 körül) | A kép forrása: Wikipedia

Viktoriánus korszak: fűzővel karcsúsított sziluett

Ebben az időszakban a fűzővel karcsúsított, darázsderék volt a női szépség csúcsa. A nők sziluettjét mesterségesen formálták, hogy minél vékonyabbnak tűnjenek deréktájon, miközben a csípő és a mell mérete hangsúlyos maradt. Ebbe az egészségtelen viseletbe bele is lehetett halni. A tökéletes szépség ára az volt, hogy alig kaptak levegőt.

1920-as évek: a fiús sziluett

Ez az idő, amikor a nők szavazati jogot kaptak az USA-ban és a szabadság az élet más területein is megvalósult. A divatban mindenképpen. A flapper korszakban a nők körében a fiús, lapos mellkasú és keskeny csípőjű testalkat vált divatossá. A fűzők kimentek a divatból, helyette a laza, egyenes vonalú ruhák és a rövid haj lett a trendi. Az androgün megjelenés volt az ideális, egyenes csípővel, lapos mellekkel.

 A Charleston táncstílushoz köthető a kor ideális nőalakja. | A kép forrása: Forgotten Futures

1950-es évek: Marilyn Monroe és a homokóra alak

A háború utáni időszakban a nőies, homokóra alak került előtérbe, amelyet Marilyn Monroe és Jayne Mansfield népszerűsítettek. A kerekded formák, nagy mellek és széles csípő újra divatba jött, a derék viszont vékony maradt.

Marilyn Monroe 1952-ben, a Niagara forgatásakor | A kép forrása: Wikipedia

1960-as évek: Twiggy és az extrém vékony alkat

Ebben az időszakban a modellek, mint Twiggy, hozták divatba az extrém vékony testalkatot. A lányos, törékeny alkat lett a női szépségideál, amely szöges ellentétben állt az előző évtized teltebb formáival.

Twiggy
Twiggy | A kép forrása: Wikipedia

1980-as évek: az izmos és fitt testalkat

Az aerobik-korszakban a tónusos, izmos test vált kívánatossá. Jane Fonda és Arnold Schwarzenegger hatására a fitnesz és az egészséges életmód népszerűsége megnőtt. A férfiak esetében az izmos, szálkás test lett a mérvadó, míg a nők esetében a magas, sportos, karcsú alak. A női szépségideált olyan szupermodellek testesítették meg, mint például Cindy Crawford.

Cindy Crawford | a kép forrása: fashionsizzle.com

1990-es évek: a „Heroin Chic” és a modellek vékony ideálja

A 60-as évek a lázadás időszaka, a hippi korszak volt, és a fiatalok kevéssé törődtek azzal, hogyan néznek ki. A férfiaknak eszükbe sem jutott sportolni, inkább a drogok okozta mámorban kerestek menedéket. Sovány testük és kócos, hosszú hajuk jellemezte ezt a korszakot. A „heroin chic” stílus, amelyet modellek, mint Kate Moss tettek híressé, az extrém vékony, már-már beteges megjelenést népszerűsítette. A sápadt bőr és a beesett arc jellemezte ezt a testideált. Öltözékben az uniszex irányvonal valamint a szakadt farmer, óriási kötött pulóver és flaneling hódított.

Kate Moss
Kate Moss | A kép forrása: Pinterest

2000-es évek: lapos has

A 2000-es években a csinos nő mindenképpen vékony volt és lehetőleg olyan lapos hasat tudott a falatnyi topjában kivillantani, mint Britney Spears vagy Christina Aguilera. Én 11 éves voltam 2000-ben. Tini koromban nekem tényleg ők voltak a szépségideálok.

Britney Spears
Britney Spears | A kép forrása: Pinterest

2020-as évek: diverzitás és fitnesz központúság

A 2020-as évektől kezdve egyre inkább előtérbe kerül a testpozitivitás mozgalma, amely a testek sokféleségét ünnepli. Bár még mindig jelen van a vékony és fitt test ideálja, egyre elfogadottabbá válik a különböző testalkatok, méretek és formák szépsége. Az egészséges életmód, a fitnesz és a mentális jólét egyre fontosabbá válik a modern testideál kialakításában.

Napjainkban

A 2000-es évektől napjainkig az ideális nőnek több elvárásnak is meg kell felelnie. A kor üzenete, hogy a nő legyen vékony, egészséges, a melle és a feneke legyen kerek és formás, a hasa pedig lapos.

jó alakú nő fgyás

Az ideális test valójában

Sok nő vállal plasztikai műtétet, hogy elérje a vágyott ideált, ugyanakkor fontos megérteni, hogy nincs egyetlen „tökéletes” testalkat. Minden test más és más, és mindenkinek megvan a maga egészséges formája. Ahelyett, hogy a közösségi médiában látott ideálokat hajszolnánk, sokkal fontosabb lenne az egészségre és a jólétre koncentrálni. Ez magában foglalja a megfelelő táplálkozást, a rendszeres mozgást, és a testünk elfogadását olyannak, amilyen.

Hogyan küzdhetsz a testképzavar ellen?

  1. Valós képek követése: próbálj olyan embereket követni a közösségi médiában, akik valós képeket posztolnak magukról, és nem retusálnak minden fotót.
  2. Összehasonlítás elkerülése: Ne hasonlítsd össze magad másokkal, különösen nem a közösségi médiában látott emberekkel. Mindenki teste más, és ami egyvalakinek megfelel, az nem biztos, hogy neked is.
  3. Egészséges életmód: A diéták helyett inkább az egészséges életmódra összpontosíts. A kiegyensúlyozott táplálkozás és a rendszeres testmozgás hosszú távon sokkal hatékonyabb, mint a rövid távú diéták.
  4. Önelfogadás: Fontos, hogy megtanuld elfogadni a testedet olyannak, amilyen. Nem kell tökéletesnek lennie ahhoz, hogy boldog és egészséges legyél.
  5. Mentális egészség: Ne felejtsd el, hogy a mentális egészség ugyanolyan fontos, mint a fizikai. Ha folyamatosan nyomás alatt érzed magad a közösségi média miatt, érdemes szünetet tartani, vagy akár szakember segítségét kérni.

A fogyás mindig is nehéz volt

Enni és Fogyni e-book

A legtöbb embernek gondjai vannak a fogyással. Fajunkat az evolúció túlsúlyra teremtette. Nagyobb esélye volt annak az ősembernek a túlélésre, aki kellő zsírtartalékkal rendelkezett. De nem kell egészen, az őskorig menni, a reneszánsz idején a túlsúlyt vonzónak tartották, mivel a gazdagságot, a sikert és a hatalmat társították hozzá. Az emberek később rájöttek, hogy a plusz kilók károsak az egészségre. A túlsúly növeli a cukorbetegség, valamint a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát, ami már egyáltalán nem tekinthető vonzónak. Ma már tudjuk, hogy az evolúciós örökségünk, a belénk kódolt zsíraktorázás életmódváltással javítható. Fogyni nehéz, de nem lehetetlen. Erről szól az Enni és Fogyni című e-bookom.

Összegzés

Minden korszakban más-más tényezők befolyásolták a testideál alakulását, legyen az a termékenység, gazdagság, egészség vagy éppen a divat diktálta trendek. Az ideálok változása jól tükrözi a társadalmi, kulturális és gazdasági változásokat is. A divatnak és a sztároknak mindig is nagy hatása volt arra, hogy mi számított az ideális testnek. Ez most sincs másképpen. Talán annyi változott, hogy már főleg a közösségi médiából lessük el, hogy milyen a csinos nő. A kérdés csak az, hogy mindez mekkora hatással van az egészséges testképünkre. Én úgy látom, hogy sok esetben torzítja azt, tehát nincs jó hatással rá. El kellene fogadnunk azt, hogy egyediek vagyunk. Emellett pedig a divatok, trendek helyett inkább az egészséges életmódra kellene fókuszálni, amibe beletartozik az egészséges táplálkozás és a mentális jólét is ahogyan arról már itt írtam.

A „tökéletes” test ideálja, amit a közösségi média sugall, gyakran távol áll a valóságtól. Sokkal fontosabb, hogy saját egészségünkre és jólétünkre koncentráljunk, mintsem hogy egy elérhetetlen ideált hajszoljunk. Fogadjuk el a testünket olyannak, amilyen, és ne felejtsük el, hogy a valóság sokkal többféle szépséget rejt, mint amit az Instagram képes megmutatni. A csinos nő sokféle lehet. A csinos nő szépsége az egyediségben rejlik és abban, hogy nemcsak egészségesnek látszódik, hanem az is. Fizikailag és mentálisan is.

Ez is érdekelhet:

Mi jár a fejedben?
Kíváncsi vagyok a véleményedre, tapasztalataidra. Oszd meg velem!

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük