A mesterséges intelligencia, mint táplálkozási tanácsadó
Szinte lehetetlen elkerülni a mesterséges intelligenciával kapcsolatos híreket 2022 ősz óta, amikor ingyenesen elérhetővé tették a ChatGPT-t. Azóta számtalan kérdéssel bombázták már szegénykét. Mindenki igyekszik a saját szakterületének, vagy éppen az élet értelmének utánakérdezni a gépnél. Én az egészséges táplálkozásról és néhány receptről faggattam a gépet. Elárulom előre: nem vizsgázott jól. Nagyon nem! Mutatom, hogy mit kérdeztem tőle és, hogy mit válaszolt.
Megkóstolnád a gép ételét? Én nem!
Elsőként arra kértem, hogy írjon nekem egy 1500 kalóriás étrendet. Mit gondolsz, képes volt rá?
Valójában igen, de minőségileg egy forintot sem fizettem volna neki, ha ezt egy tanácsadó írta volna nekem.
5 étkezésre írt általános étrendet és ezek közül 4 rendben is volt aránylag. Egész jó ötleteket ad ahhoz képest, hogy tényleg csak általános étrendet ír, tehát nem veszi figyelembe az egyéni adottságokat, ami egy életmód tanácsadónál alap.
Mi verte ki nálam a biztosítékot? Az alábbi vacsora ötlete:
Vacsora:
- 100 gramm főtt lencse
- 1 szelet teljes kiőrlésű kenyér
- 1 csésze zöldségleves
Elképzeltem, hogy milyen lehet a főtt lencse kenyérrel és levessel, de nem lettek jó érzéseim. Ízekben úgy hiszem, nincs a helyzet magaslatán a mesterséges intelligencia.
Megnyugodtam, hogy az én munkámat ez a gép nem fogja elvenni. Mikor napokat töltök el azzal, hogy tökéletes íz-kombinációkat hozzak létre, amelyekkel kényeztetni lehet az ízlelőbimbóinkat, akkor azt hiszem egy adatokat feldolgozó gép nem lehet a versenytársam. Úgy vettem észre, hogy a kreatív dolgokban gyenge a ChatGPT. A gép ismert (nyelvi) mintákat rak össze és a kreativitás teljesen egyedi, nem mutat hasonló mintákat, szóval ezzel eléggé bajban van.
Alapvető dolgokkal is bajban van
Feltettem a gépnek egy pontosabb kérést is: Írjál nekem egy 1200 kalóriás diétás étrendet téli receptekkel!
Az öt étkezésből 2 étkezésre nem adott szakszerű választ.
Reggeli:
- 1 csésze forró zabkása kókusztejjel és egy kevés mézzel ízesítve
- 1 db grapefruit
Reggelire nem javasolt gyümölcsöt enni, mert reggel magas inzulinszinttel ébredünk, ezért ilyenkor nem szabad még tovább növelned azzal, hogy gyorsan felszívódó szénhidrátot (pl. gyümölcs, gyümölcslé, pirítós, joghurt, tej) eszel vagy iszol.
Reggelire lassú felszívódású szénhidrátot egyél (pl. teljes kiőrlésű pékáru, zab, zöldség), hogy ne emeld meg túlzottan a vércukorszintedet. Ezek mellé persze ehetsz gyors felszívódású ételeket is, de arányaiban a lassú felszívódású legyen több.
Nyugodtan ehetsz egy teljes kiőrlésű pékáruból készült szendvicset sajttal, sonkával vagy tojással és salátával. Diétás reggeli ötleteket találsz az Életmódváltó Csomagban.
Nézzük, mit írt vacsorára!
Vacsora:
- 1 adag sült zöldségek (brokkoli, cékla, sárgarépa, hagyma) rozmaringgal és egy kevés olívaolajjal, egy szelet főtt csirkehússal
- 1 csésze zöldtea
Micsoda? Igyunk zöld teát vacsorára? A zöld tea valóban fogyasztó hatású, de koffein tartalma miatt élénkít. Ezért vacsorára nem javasolt. (Legfeljebb csak akkor, ha egész éjjel pörögni szeretnél.)
A második kérdés után még jobban megnyugodtam a tekintetben, hogy továbbra is szükség lesz az életmód tanácsadókra, mert a mesterséges intelligencia jó ötleteket ad, de ezeket alaposan felül kell vizsgálnia egy szakértőnek. De mielőtt a teljes nyugalom állapotába kerültem volna, előjött egy nyugtalanító gondolatom:
Mi történik akkor, ha az emberek teljesen készpénznek fogják venni azt, amit a gép mond nekik? Ha inkább a gépre hallgatnak, mint a szakemberekre?
Remélem, ez a világ sosem fog eljönni. Az egészséges táplálkozás ugyanis nem játék. Pár rossz tanács és lehet, hogy évekre tönkreteszed magad vele. A blogomon több helyen is leírtam, hogy szerintem mire kell figyelned az egészséges életmóddal, táplálkozással és fogyással kapcsolatban.
Amire teljesen haszontalan a chatGPT
Írtam egy cikket a kalácsok történetéről és arról, hogy milyen hagyományos kalács receptek vannak. Az interneten kutakodtam és számos érdekes, számomra ismeretlen kalács receptet találtam. Ilyen volt például a fumu (baba formájú ünnepi kalács Zala megye egyik néprajzi tájegységében, a zalai Hetésben). A Google organikus keresések számtan oldalt és videót is kiadott erről, de gondoltam rákeresek még a ChatGPT-nél is. Kíváncsi voltam, hogy mit ír róla. Legnagyobb meglepetésemre semmit nem tudott erről a kalácsfajtáról.
Majd egy másik kalácsról az úgynevezett kulcsos kalácsról kérdeztem. Erről azt írta, hogy a tésztára kulcs formát tesznek. Ez tévedés, mert a kulcsolásról, azaz a formázásról kapta ez a kalács a nevét. Semmilyen kulcsot nem tesznek rá. Ezentúl még a hozzávalókban is tévedett a ChatGPT.
Úgy tűnik, hogy a mesterséges intelligenciának nem tanították meg a magyar népi kultúra tájegységekre jellemző receptjeit. Miért nem tud a fumu kalácsról? És miért ír banális dolgokat a kulcsos kalácsról? Hogyan higgyek neki így?
Összegzés
Megmondom őszintén nekem teljesen elveszett a bizalmam a ChatGPT-ben a fentiek alapján. Úgy látom, hogy a gép nem ért a gasztronómiához és az egészséges táplálkozáshoz sem. Olyan mint egy rossz gyerek a vizsgán, akit ha kérdeznek és nem tudja a választ, akkor nem azt mondja, hogy nem tudom, hanem inkább hazudozik csakhogy mondjon valamit. Ugyanakkor a mesterséges intelligenciában van lehetőség akkor, ha szakértelemmel használjuk. A ChatGPT adhat jó ötleteket, de mindenképpen kell hozzá egy olyan ember, aki kellő tudással rendelkezik ahhoz, hogy felülvizsgálja vagy kiegészítse a gép válaszait.
Vélemény, hozzászólás?