Milyen sportot válasszak? Fogyni szeretnék.

Ha így csinálod ki, akkor tényleg égeti a zsírt
Párosan edző nők szabadban

Milyen sportot válasszak? Fogyni szeretnék. – Ez egy gyakori kérdés az életmódváltók körében. A rendszeres testmozgás elengedhetetlen az egészség és jó közérzet eléréséhez, megtartásához és zsírégető hatása is ismert. Ezt a lemezt már valószínűleg rongyosra hallgattad. De vajon elkezdtél-e már mozogni? És ha igen, akkor meddig csináltad? Van valamilyen rendszeres sport az életedben, vagy még mindig csak tervezgetsz? Ha az utóbbi, akkor ez a cikk Neked szól. Segítek megtalálni számodra azt a mozgásformát, ami valóban hozzájárul a fogyáshoz. Fedezd fel azt a testmozgást, ami nemcsak motivál, hanem örömet is szerez számodra! Ehhez a kedvenc sportomból, a squash-ból merítek gyakorlati példákat. 

Mi számomra a sport?

Korábban úgy tekintettem a sportra, mint ami ahhoz kell, hogy lemozogjam a felesleges kalóriákat. Ez megváltozott miután megtaláltam a kedvenc sportomat. Már nem azért mozgok, hogy fogyjak, hanem azért, mert szeretem azt az érzést, amit a testmozgás ad. Mostanra olyan számomra ez, mint az alvás. Egyszerűen kell ahhoz, hogy mentálisan és fizikailag is egészséges legyek. 

Én és squash

Heti 2-3 alkalommal járok squash-ra. Egy “beleadok mindent is” típusú, izzasztó edzéssel kb. 600 kalóriát égetek el egy óra alatt. Ez olyan mennyiség, hogy mellé még egy teljes étkezést nyugodtan beiktathatok és így sem tudom leenni a 600 kalóriát. Tehát a fogyasztó hatás egyértelmű. Emellett tökéletes arra is, hogy levezessem a stresszt. A kis fekete gumilabda falhoz ütése és a hang, ahogy oda vágódik, számomra felér azzal, mint amikor valaki dühösen autókat ver össze. (Az erre kijelölt helyen természetesen.)

A pályán oda kell figyelni, stratégiai játék ez. Kizárt, hogy valami máson járjon az eszem, mint ami a játékkal kapcsolatos. Az pedig már önmagában is kikapcsol, hogy csak egy dologra, a testmozgásra koncentrálok. Megjegyzem, hogy ez más sportoknál nálam eddig nem valósult meg. Például, ha elmentem futni vagy terembe edzeni, akkor simán összeraktam még egy blogposztot fejben a futópadon. Szóval a squash megköveteli a figyelmet és leizzaszt, fogyaszt, lenyugtat, formában tart. Kell ennél több? Igen. Boldogság és egészség. 

A testmozgás hatása az egészségre

Rendszeres testmozgással sokat tehetsz az egészségedért. Javíthatod az általános állapotod, csökkented a szívbetegségek, a cukorbetegség és más krónikus betegségek kialakulásának kockázatát. Jobban alszol. Könnyebben megjegyzel dolgokat. Kreatívabb leszel. Megnő az önbizalmad és javul a hangulatod. Ezeket szokták főként említeni pozitívumként. Összességében azt mondhatjuk, hogy testmozgás javítja az életminőséget.

És persze fitt lesz tőle a tested! 

A számunkra ideális sport csökkenti a depressziót, növeli az endorfin, a boldogsághormon termelődését a szervezetünkben. Így csoki helyett is kiváló.

A testmozgás hatása a fogyásra

Többen állítják, hogy 70%-ban a táplálkozáson és 30%-ban a sporton múlik a fogyás.

A megfelelő táplálkozás a legfontosabb a fogyáshoz. 70%-ban ez határozza meg, hogy mikorra tűnnek el a zsírpárnák.

A megfelelő táplálkozás kialakításában segít ez az Életmódváltó Csomag

Ha csak 30%, akkor miért fontos mégis a mozgás?

A mozgással rásegíthetsz a zsírégetésre, a zsírpárnák hamarabb fognak eltűnni, ráadásul formásabb lesz az alakod is. Főleg akkor, ha a súlyzós edzés mellett döntesz.

formás női test mérése, zsírégetés testmozgással

Azt gondolhatod, hogy a testmozgás minden esetben fogyasztó hatású? Az is lehet, de azért ez nem ilyen egyszerű. Ha jobban belegondolsz a testmozgás hatására javul az étvágyad. Egy kimerítő kirándulás a hegyekben például azt eredményezi, hogy utána befalsz egy nagy adag ételt. Szóval a testmozgás és a fogyás közé semmiképp ne tegyél egyenlőségjelet. Az edzés növeli az étvágyat, úgy hogy közben kalóriaveszteséggel is jár. Ha a kalóriát nem pótolod vissza teljesen, tehát nem eszel meg egy nagy kalóriatartalmú ételt utána, akkor lehet szó fogyásról.

A testmozgásnak a fogyáson túl viszont számos olyan jótékony hatása van, ami vonzó lehet számodra. A sportok általában javítják a testtartást, feszessé és izmossá tesznek. Összességében segítenek, hogy fizikailag jobban nézzél ki és ehhez nem feltétlenül kell fogynod, ez csak egy kívánt mellékhatás. 

A testmozgás hatása a mentális egészségre

A fizikai szépségen túl, viszont van egy másik dolog is, a lelki szépség és a mentális egészség. 

,,A sport nem arról szól, hogy soványak legyünk, vagy úgy pattogjunk, mint egy gumilabda. Még csak nem is arról, hogy kimagaslóan jók legyünk a választott sportágban, hanem sok más, jóval fontosabb dologról – a fizikai és a mentális egészségről, a sikerélményről, a szocializálódásról, a stresszcsökkentésről.”

Bella Mackie

Egyetértek a fentivel. Viszont hozzátenném azt is, hogy a rendszeres mozgásnak van ilyen hatása. Válassz olyan mozgásformát, amelyet szeretsz. Így nagyobb eséllyel fogsz rendszeresen mozogni. Az alábbiakban ahhoz adok tippeket, hogy egy szerethető sportot válassz ki.

Hogyan válassz szerethető sportot magadnak?

1. Tűzd ki a célodat!

Elsőként fontos tisztáznunk azt, hogy nincs egyetlen „helyes” sport. Mindenki különböző, és amit egy személy élvez, az a másiknak nem biztos, hogy ugyanolyan jólesik. Az első lépés az, hogy ismerd meg saját céljaidat és preferenciáidat. Tedd fel magadnak az alábbi kérdéseket?

  1. Az izomzatomat szeretném erősíteni?
  2. Csak szórakozásra vágyom és arra, hogy levezessem a stresszt? 
  3. Fogyás miatt szeretnék sportolni?

Esetleg mind a három igaz?

Határozd meg, hogy te mit szeretnél elérni a sporttal! Szeretnél jobb állóképességet, erősebb izmokat, súlyt veszíteni, vagy csak szórakozni? A célok meghatározása segít kiválasztani a megfelelő mozgásformát. Számomra például elsődlegesen fogyás és a stressz levezetés volt a cél. Ezért is döntöttem a squash mellett.  

2. Ismerd meg saját testi állapotodat és képességeidet!

Figyelembe kell venned az egészségi állapotodat, az életkorodat és az esetleges korábbi sérüléseidet is. Ha nem vagy biztos ebben, konzultálj egy orvossal vagy edzővel.

Nagy súlyfelesleg esetén légy óvatos a sport kiválasztásával! Ne terheld túl a testedet! Inkább beszélj szakemberrel előtte, hogy milyen sport lenne jó neked.

Remek ötlet többféle sportot kipróbálni. Viszont ne erőltesd a labdajátékokat, ha tudod azt, hogy már a suliban sem te voltál a gólkirálynő. Nem lesz benne sok örömöd szerintem. Gondold végig, hogy eddig milyen sportok mentek hatékonyan és azokból próbálj szemezgetni.

Én például szuper voltam labdajátékokban. Gyerekként is imádtam tollasozni, de például a röplabda elég bénán ment. Felnőttként mindenáron ki akartam próbálni a squasht. Rájöttem, hogy én ezeket az ütős sportokat élvezem igazán. Ahogy kipróbáltam, szerelem volt első ütésre. 🙂 

3. Vedd figyelembe az érdeklődésedet!

Olyan sportot válassz, ami tényleg érdekel, és amelyet szívesen is csinálsz. Attól, hogy a barátnőd imád spiningre járni, nem biztos, hogy számodra is ez a legjobb választás. Ha valamit unalmasnak vagy kötelezőnek érzel, könnyen feladhatod. Nálam például a zenés, táncos mozgások ilyenek. A zumba nem nekem való szerintem. (Igazából csak egyszer próbáltam, de akkor is alig vártam, hogy vége legyen már.) 

4. Próbálj ki többfélét!

Ne félj kipróbálni különböző sportokat. Az első választásod nem feltétlenül lesz a legmegfelelőbb. Próbáld ki az úszást, futást, biciklizést, teniszt, jóga vagy bármi más sportot, ami felkelti érdeklődésed. Az online videók és az edzők segítségével könnyen kipróbálhatsz különböző edzéseket otthon is.

futás edzés parkban
A szabadban történő futás is kiváló mozgásforma. Ráadásul több ingert ad, mintha egy futópadon futnál.

Én sosem voltam oda az edzőteremben való súlyemelgetésért.  Viszont otthon imádok súlyzózni és saját testsúlyos gyakorlatokat végezni. Csak előveszem a kézi súlyzókat, bekapcsolok valami motiváló, pörgős zenét és indulhat a mozgás. Tudom, hogy van, akit viszont hatékonyabban motivál az edzőteremben való edzés. Főleg akkor, ha a társasági életét is tudja ott élni az illető. 

A változatosság segít megtalálni azt a mozgásformát, amellyel valóban szerelembe tudsz esni.

Ha kedvet érzel, próbáld ki a squasht is!

5. Keress társakat!

A közösség is kulcsfontosságú lehet. Találj olyan embereket, akik hasonló érdeklődéssel rendelkeznek, és csatlakozz hozzájuk edzésekhez. Együtt sportolni motiváló és szórakoztató.  

Milyen sportot válasszak? Fogyni szeretnék.

Ugyanakkor az is fontos némely sportágnál, hogy olyan partnereket találj, akik veled egyenlő vagy magasabb szinten vannak. Képzeld csak el, milyen unalmas úgy squasht játszani, hogy a labdát szedegeted a földről, mert a másik fél nem tudta elütni! Hát, nem túl izgi! 

6. Tervezz!

Fontos figyelembe venni az időbeosztásodat és az életstílusodat. Ha kevés időd van az edzésekre, olyan sportot válassz, amelyet könnyen beilleszthetsz a napi rutinodba. Egy elfoglalt barátnőm azt csinálta, hogy reggel korán felkelt és hasizom gyakorlatokat csinált 30 percig. Zuhany és reggeli után 8 órára már a munkahelyén volt. Biztosan nagyon nehéz volt neki olyan korán kelni, viszont irigylésre méltó kockás hasa volt. 

Reggel vagy este tudsz sportolni? Munka előtt vagy után? Vagy inkább a hétvégék szabadak? Mennyi időt tudsz rászánni? Mennyi alkalommal tudsz elmenni egy héten?

A rendszeresség kiemelten fontos a sportban. Tervezd meg előre, hogy heti hány napot tudsz sportolni. Ha a squash-t választod, akkor még annyi nehezítő tényezővel is számolnod kell, hogy először is össze kell hangolnod a partnereddel az időpontot. Ha az időpont megvan, akkor előre kell foglalni a pályát. A squashnál nem úgy van, hogy csak úgy odamész és játszol. A délutáni időpontok általában mindenhol telítettek. Ezért is tervezz jó előre.

7. Képezd magad!

Elsőként ismerkedj meg a sportág alapjaival és technikáival. Kérd profi edzők segítségét vagy vegyél részt kezdő tanfolyamokon. Nem csak az elején, hanem végig kritikusan fontos, hogy legyen igényed a fejlődésre. Akarj jobb lenni a tegnapi önmagadnál! Még akkor is, ha csak szórakozásról van szó, adj bele mindent! ,,Work hard, play hard! “ 🙂 

Összegzés

Remélem, hogy ezek a tippek  segítenek eligazodni a sportválasztás útvesztőjében. Ne feledd, hogy a sportnak örömet kell szereznie, így válik rendszeres testmozgássá és így fog hozzájárulni a fogyáshoz. Ne siess, és kísérletezz bátran, amíg megtalálod azt a sportot, ami valóban hozzád illik! Ha valami nem tetszik, ne erőltesd, próbálj ki valami mást. Válassz olyat, amit tényleg csinálni is fogsz rendszeresen! Szerezz hozzá társakat, legyen egy sportoló közösséged, ha éppen arra vágysz, vagy csináld egyedül. Élvezd, ahogy napról napra egészségesebb és boldogabb leszel! Mert a testmozgás valójában nem csak a testedet erősíti, hanem a lelkedet is. További ötleteket és motivációt a fogyáshoz ebben az e-bookban találsz: Enni és Fogyni – Útmutató a fogyáshoz

Ez is érdekelhet:

One Comment

Mi jár a fejedben?
Kíváncsi vagyok a véleményedre, tapasztalataidra. Oszd meg velem!

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük