Így készül profi módon a húsleves!
Marhahúslevest főznél és még velős csontot is tennél bele, de fogalmad sincs hogyan csináld? Milyen húst vegyél? Hideg vízbe vagy meleg vízbe kell feltenni? A csontot előbb külön kell főzni? Mikor tedd bele a zöldségeket? Számos hasonló kérdés merülhet fel a marhahúsleves készítése előtt. Úgy láttam, hogy az interneten választ találni ezekre, de számos felesleges lépést is említenek, amitől a leves még rosszabb is lehet. Szakácsként úgy éreztem, meg kell mutatnom, hogyan készül egy profi módon elkészített, zamatos marhahúsleves. A leves táplál, gyógyít és belülről melegít. Ez számomra azt jelenti, hogy egy jól elkészített leves a testet és a lelket egyszerre képes rendbe tenni. Egy jó magyar leves nem tartalmaz mesterséges ízesítőket! Nem egy gyorsan összedobott, zacskós leves, hanem egy tartalmas, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag ebéd vagy vacsora. Készíts te is egy tápláló levest hagyományos recept alapján! Ismerd meg tányérhúst, a tafelspitz-et is!
Tartalomjegyzék
- Mikor készíts marhahúslevest?
- Milyen húsból készítsd?
- Milyen a jó marhahús?
- Hol vegyél húst?
- Mit vegyél a hús mellé?
- Hideg vízbe vagy meleg vízbe kell feltenni?
- Kell forrázni a levesnek szánt csontot?
- Be kell sózni a velős csont végét?
- Hogyan fogyaszd a velőt?
- Mikor sózd a levest?
- Meddig főzd a marhahúslevest?
- Hogyan ne legyen zavaros?
- Mikor tedd bele a zöldségeket?
- Milyen tésztát tegyél bele?
- A húsleves tálalása
- Meddig áll el a marhahúsleves?
- Egészséges a marhahúsleves?
- A marhahúsleves diétás?
- Mi a tafelspitz?
- A tányérhús, tafelspitz tálalása
- Az almás tormamártás elkészítése
Mikor készíts marhahúslevest?
A marhahúsleves velős csonttal ünnepi alkalmakkor is kiváló ebéd ötlet. A karácsonyi menübe is érdemes betervezni.
Készíts egy finom levest:
- nagy eseményekkor, ünnepekkor – például karácsony vagy húsvét
- hétvégén – vasárnapi ebédnek
- ha le vagy gyengülve betegség vagy egyéb miatt – erőt ad
Olvasd el ezt is! >> Adjuk vissza a leves becsületét!
Milyen húsból készítsd?
A marhahúsleveshez legjobb a marhafartő. De ennek hiányában marhaszegy is választható.
Milyen a jó marhahús?
A marhahúsról általánosságban elmondható, hogy telített vörös színű, finoman erezett, márványos szerkezetű. A friss hús kellemes szagú. Tapintásra tömör állagú, rugalmas, ha ujjunkkal benyomjuk, visszaugrik. A vágási felülete fényes.
Hol vegyél húst?
Nem véletlenül mondják, hogy olcsó húsnak híg a leve. A marhahúsleves készítésénél ne spórolj a húson! Találj egy kiváló hentest! A marhahús levesnek ugyanis az az alapja, hogy a lehető legjobb minőségű húsod legyen. Sajnos az a tapasztalatom, hogy kereskedelmi láncok üzleteiben gyenge minőségű húsokat kapni. A marhafartő pedig egyenesen ritkaságszámba megy. Akkor hol vegyél húst? Csakis egy jó hentesnél! Ezt pedig ki kell tapasztalni. Bár messze van tőlem, de én a pestszentlőrinci Lőrinc piacra megyek húsért.
Mit vegyél a hús mellé?
A marhahúsleves főszereplője egyértelműen a jó minőségű hús. Azonban a finom léhez csontokra is szükség van. A hús mellé mindenképpen vegyél marhacsontot. Ha szereted a velőt, akkor velős csont is is lehet. 1,5 kg marhafartőhöz vegyél legalább 500 g marha velős csontot és 300 g marha húsos csontot.
A hús és csont mellé pedig leveszöldség is kell. Ez bármilyen zöldség lehet. Alap a vöröshagyma, sárgarépa, fehérrépa, zeller, karalábé. Ezeken túl a marhahúsleveshez különösen jól illik a kelkáposzta. Egy levél vagy akár egy marék kelbimbó is finom ízt varázsol neki.
Ügyelj arra, hogy a hús ízét ne nyomja el a zöldség! Nem zöldséglevest főzöl, hanem húslevest! Nem kell telepakolni répával sem. Arányaiban kevesebb legyen a zöldség, mint a hús. 1 kg húshoz kevesebb mint fél kilogramm zöldség is elég.
Hideg vízbe vagy meleg vízbe kell feltenni?
Levest mindig hideg vízben főzzél. A hideg vízben a húsból jobban kioldódnak az ízanyagok.
Ha forró vízben teszed fel, akkor a hús hirtelen kérget kap. Ez pedig nehezebben engedi ki a zamatokat.
Egyes receptek írják úgy is, hogy hirtelen felforraljuk a vizet, majd elzárjuk. Kivesszük a húsokat, folyóvíz alatt leöblítjük őket, elmossuk a fazekat is, és így tesszük fel újra, tiszta vízben főni a húst, hogy még tisztább legyen a húsleves. Én ezt a módszert nem preferálom. Szerintem így már zamatot veszítünk.
Kell forrázni a levesnek szánt csontot?
Számos helyen olvastam olyan receptet, hogy a csontot is előbb külön felforralják majd leöntik róla a vizet és újra felteszik főzni. Ezzel állítólag a leves kevésbé lesz zavaros. Én ezt feleslegesnek tartom és szerintem ízanyagokat is veszítünk így vele. Ha jó minőségű alapanyagokkal dolgozol, akkor ez a lépés kihagyható. Egyszerűen csak folyó vízben mosd át a csontot és tedd bele a fazékba. Tedd bele a húst is és öntsd fel hideg vízzel, majd forrald fel.
Be kell sózni a velős csont végét?
Sok helyen olvasni, hogy a velős csont vágott felét be kell sózni, hogy a velő ne csusszanjon ki a levesbe. Én nem szoktam sózni és még sosem jött ki a velő a csontból. Talán ez akkor szükséges, ha kisebb darab csontokat főzöl. Nálam általában 10-15 cm-es darabok vannak és ezeket tapasztalatom szerint nem kell besózni.
Hogyan fogyaszd a velőt?
A velő melegen finom, kicsit megsózva és pirítósra kenve.
Mikor sózd a levest?
Amíg a marhafartő benne van addig nem szabad, mert a hús kiszárad. Állítólag. Én viszont jobban szeretem, ha a húst is átjárja a só. Hiába olvasom sok helyen, hogy csak a végén szabad sózni a levest. Én megsózom már akkor, amikor elkezdem gyöngyözve forralni. A nagymamám is így csinálta és ezen nem fogok változtatni, mert mindig finom levest és húst kapok végeredményként.
Meddig főzd a marhahúslevest?
A húslevest sokáig (3-5 órán) át kell főzni, ekkor fő bele a levesbe minden ízletes anyag, amelyek táplálóak és egészségesek is. Ahhoz, hogy a csontokból minden finom íz kifőjön akár 5 órát is főzheted a csontokat, de fontos, hogy a húst és a zöldségeket szedd ki belőle, ahogy megpuhultak.
Hogyan ne legyen zavaros?
A húsleves végig gyöngyözve forrjon. Akkor lesz zavaros, ha nagy hőfokon lobogtatod. Ügyelj arra, hogy kíméletesen főzd!
Mikor tedd bele a zöldségeket?
Régen még puhára főztek mindent, az új modern konyha szerint viszont már roppanósra főzzük a zöldségeket is. Ha a hús már majdnem puha, akkor érdemes beletenni a zöldségeket, hogy egyszerre puhuljanak meg.
Milyen tésztát tegyél bele?
Cérnametélt vagy csigatészta (lúdgége) kitűnő választás a húsleveshez. Kicsit különlegesebbé teheted, ha daragaluskát készíthetsz bele. Egészséges, diétás változatuk sajnos ezeknek a levesbetéteknek nincs, így mértékkel fogyaszd. Mindig mérlegeld, hogy belefér-e a diétádba.
A húsleves tálalása
A megfőtt leveszöldségeket darabold fel és vegyesen tegyél belőlük a tányérba. A húst szeleteld fel, majd kockázd fel és tedd ezt is a tányér aljára. Ízlés szerint tegyél bele kifőzött tésztát. Öntsd le forró levessel. Szórd meg finomra vágott petrezselyemmel és már fogyaszthatod is. Szokás erős paprikát is kínálni mellé.
Meddig áll el a marhahúsleves?
A marhahúslevest 4-5 napnál tovább nem érdemes hűtőben tárolni, mert megromolhat. 2 tipp, hogy 4-5 napig biztosan kihúzd:
- A megmaradt levest minél hamarabb hűtsd le, és tedd be hűtőbe.
- Soha ne főzd bele és ne is tárold benne a tésztát, mert így hamarabb megromlik a leves.
Tipp: Ha tudod, hogy nem eszed meg mindet, akkor kis adagokban (zöldségekkel és hússal együtt) fagyaszd le. Jó lesz majd elővenni olyan napokon, mikor nincs időd húslevest főzni.
Egészséges a marhahúsleves?
A marhahúsleves vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag étel. A marhahús zsírosabb, testesebb, mint a szárnyasok húsa, de ha erő és energia kell (például betegség vagy levertség esetén), akkor a legjobb választás egy hosszan főtt marhahúsleves. Erősíti az immunrendszert és jót tesz az izmoknak és ízületeknek is.
Az egyik legjobb kollagén forrás
A marhahús értékes fehérjeforrás. Ezzel támogatja az izomépítést. A hosszan főzött húslevesbe a csontokról, inakról és kötőszövetekről nem csak értékes ásványi anyagok, hanem kollagén is kerül. Ettől testest lesz a leves. A kollagén támogatja az ízületek épségét.
A marhahúsleves diétás?
A csirkehús leves diéta szempontjából jobb választás, mert kicsit könnyebb, de a marhahúsleves sem vészesen sok kalória, ha ügyelünk egy-két dologra.
Tipp 1: Ha a leves kihűlt, akkor a rajta lévő zsírréteget könnyedén eltávolíthatjuk. Így diétássá tehető.
Tipp 2: Ha ügyelünk a zsírfogyasztásunkra, akkor a velőt inkább hagyjuk ki. Ez ugyanis nagy zsírtartalmú csemege.
Tipp 3: Ha nem teszünk tésztát a levesbe, némi kalóriát és gyorsan felszívódó szénhidrátot spórolunk.
Mi a tafelspitz?
A bécsi tányérhús, azaz a tafelspitz (ejtsd: táfelspicc) elkészítése megegyezik ezzel a recepttel. A tafelspitz lényege a puhára főtt marhafartő, amit különböző mártásokkal (tormás, almás, spenótos, stb.,) kínálnak. A húst egy kis levessel öntik le és a benne főtt zöldségeket is mellé teszik. Hozzá felszolgálják a velős csontot pirítóssal. Egy komplett ebéd. Tehát a ,,mi legyen a marhahús leves mellé másodiknak? – mindig égető kérdés megoldva!
A tányérhús, tafelspitz tálalása
A tafelspitz-hez szeleteld fel a húst és tedd egy mélyebb tányérba. Tegyél mellé nagyobb darabokra vágott zöldségeket. Öntsd le a forró levessel, de ne lepje el teljesen a lé. Szórd meg finomra vágott petrezselyemmel vagy metélőhagymával, esetleg póréhagymával. A tányérhús mellé kínáld egy másik tálban a tormás almamártást. Ezt jó lesz a húsra kenegetni.
Az almás tormamártás elkészítése
Az almákat mosd meg és hámozd meg. Kockázd fel és tedd bele egy lábasba. Önts rá annyi vizet, hogy félig ellepje. Szórd meg fahéjjal és add hozzá az édesítőt. Főzd teljesen puhára. Nagyon hamar elkészül. Ezután öntsd egy turmixgépbe, de csak az almát, a levéből ne önts át sokat, hogy ne legyen nagyon híg. Adj hozzá egy teáskanál reszelt tormát, majd turmixold össze. Öntsd ki egy tálba és tedd a hús mellé.
Ha a mártásokhoz nem használunk fehér lisztet, akkor a tányérhús és az előtte elfogyasztott leves tökéletesen beleillik az egészséges táplálkozásba és semmi olyat nem tartalmaz, ami hízáshoz vezetne.
Mi köze Ferenc Józsefnek a tafelspitz-hez? Mitől olyan császári ez az étel? Ezt már megírták helyettem, olvasd el itt!
A tafelspitz inkább Ausztriában népszerű. Magyarországon ilyen néven igazából nem nagyon ismerjük. A környezetemben megkérdeztem 5 embert és senki nem hallott még róla. Viszont marhahúst paradicsomszósszal és főtt burgonyával vagy akár meggymártással már szinte mindenki evett és tulajdonképpen ez is tafelspitznek nevezhető.
Magyarországon alig találni éttermet, ahol tányérhúst tudnál enni és ha véletlenül találsz is, akkor is borsos áron adják. A tatai Platán bisztró étlapján 9.800 Ft-ért láttam. Szerintem nem kell ahhoz Michelin-csillagos étterembe menni, hogy jó minőségű ételt együnk. A Tafelspitz-et otthon is könnyedén elkészítheted és sokkal olcsóbban is. Kövesd a receptemet!
Marhahúsleves velős csonttal
Hozzávalók
- 1,5 kg marhafartő
- 500 g marha velős csont
- 300 g marha húsos csont
- víz
- 2 lapos evőkanál só
- 1 teáskanál egész fekete bors
- 1 kis darab gyömbérgumó (kb. 2 cm)
- 1 vöröshagyma
- 4 gerezd fokhagyma
- ½ póréhagyma
- 4 db sárgarépa
- 2 db fehérrépa (petrezselyemgyökér)
- 1 db kisebb zellergumó
- 1 db karalábé
- 1 db burgonya
- 1 csomó petrezselyemzöld
- 5-6 db kelbimbó vagy 1 db kelkáposztalevél
A tormás almaszószhoz:
- 4 db alma
- ízlés szerint édesítőszer (én xilitet használtam, de méz is jó)
- 1 teáskanál őrölt fahéj
- 1 teáskanál üveges reszelt csemege torma
Elkészítés
- A csontokat mosd át alaposan. Tedd egy nagy fazék aljába.
- A hús maradjon nagyobb darabokban. Az 1,5 kg-os húst javaslom háromfelé vágni. Hamarabb megpuhul és könnyebben ki is tudod majd szedni. A húst hideg vízben mosd át és tedd bele a fazékba.
- Öntsd fel hideg vízzel úgy, hogy bőven ellepje a húst és a csontokat. Tedd fel a tűzhelyre és forrald fel a vizet. Ha felforrt, akkor a tetején hab képződik. Ezt egy szűrő segítségével szedd le. Ismételd addig a folyamatot, amíg már nem képződik hab. Ezután vedd lejjebb a hőfokot, hogy csak gyöngyözve forrjon a leves.
- Ekkor jöhet a só. 2 lapos evőkanálnyi mehet bele. Az egész fekete borsot egyből bele is teheted, de ha nem szeretnéd a végén egyenként szedegetni, akkor javaslom, hogy tedd egy teatojásba. A teatojás alját töltsd meg az egész fekete borssal és csak akaszd bele a levesbe. A végén így majd egyben eltávolítható.
- A levest így főzd minimum 3-5 órán keresztül. Ez a hús minőségétől is függ. 2 óra múlva nézd meg, hogy mennyire puha és ha szükséges, főzd még tovább. Ahhoz, hogy a csontokból minden finom íz kifőjön akár 5 órát is főzheted a csontokat, de fontos, hogy a húst és a zöldségeket szedd ki belőle, ahogy megpuhulnak.
- De ez még odébb van. Előbb be kell zöldségezni. A leveszöldségeket megtisztítva és nagyobb darabokban hagyva akkor érdemes beletenni, ha a hús már majdnem puha. A lényeg, hogy egyszerre puhuljanak meg és a zöldségek ne főjenek szét, legyenek haraphatóak.
- Ha minden megpuhult, akkor vedd ki belőle a húst és egy szűrőkanállal a zöldségeket is.
- A kész levest érdemes legalább 30 percet pihentetni, majd leszűrni. Ha nagyon tiszta, szinte zsírmentes levet szeretnél, akkor használhatsz hozzá textilpelenkát is. Én csak egyszerűen egy sűrű szövésű szűrőn öntöm át a levest a tányérokba. A szűrő azért kell, hogy átszűrjük az esetleg benne maradt csontdarabokat vagy zöldség részeket.
- A húsleves tálalása: A megfőtt leveszöldségeket darabold fel és vegyesen tegyél belőlük a tányérba. A húst szeleteld fel, majd kockázd fel és tedd ezt is a tányér aljára. Ízlés szerint tegyél bele kifőzött tésztát. Öntsd le forró levessel. Szórd meg finomra vágott petrezselyemmel és már fogyaszthatod is.
- A tányérhús, tafelspitz tálalása: A tafelspitz-hez szeleteld fel a húst és tedd egy mélyebb tányérba. Tegyél mellé nagyobb darabokra vágott zöldségeket. Öntsd le a forró levessel, de ne lepje el teljesen a lé. Szórd meg finomra vágott petrezselyemmel vagy metélőhagymával, esetleg póréhagymával. A tányérhús mellé kínáld egy másik tálban a tormás almamártást. Ezt jó lesz a húsra kenegetni.
- Az almás tormamártás elkészítése:Az almákat mosd meg és hámozd meg. Kockázd fel és tedd bele egy lábasba. Önts rá annyi vizet, hogy félig ellepje. Szórd meg fahéjjal és add hozzá az édesítőt. Főzd teljesen puhára. Nagyon hamar elkészül. Ezután öntsd egy turmixgépbe, de csak az almát, a levéből ne önts át sokat, hogy ne legyen nagyon híg. Adj hozzá egy teáskanál reszelt tormát, majd turmixold össze. Öntsd ki egy tálba és tedd a hús mellé.
Ez bejött? Van még onnan, ahonnan ez jött. 🙂 Iratkozz fel a hírlevelemre!
Mi jár a fejedben?
Kíváncsi vagyok a véleményedre, tapasztalataidra. Oszd meg velem!