Hogyan lásd meg a szépet 2021-ben is?
A varázs befőttesüveg igaz története
Az az érzésem, hogy a nyaralást nemrég terveztem, a naptár viszont megrázóan figyelmeztet: ,,Rita, hat hónap telt el!” A decembernek és az évnek is mindjárt vége. Miért telik ilyen gyorsan az idő? Miért érzem úgy, mintha jobban szaladna, mint évekkel ezelőtt? Azt hiszem az év végéhez közeledve e kérdéseket sokan felteszik, de nem biztos, hogy mindenki ismeri azt a varázstrükköt, amit én az év végén bevetek arra, hogy ezek ne nyomasszanak annyira. Megmutatom, hogyan lehet meglátni a szépet minden évben.
Záró beszámoló másként
Az év végével sokféle záró beszámolót készítek. Bár hivatalosan január elsejével kellene ezeket megcsinálni, hogy a teljes hónapot megkapjuk, van egyfajta lelki elszámolásom, amit én december 31-én teszek meg.
A varázs befőttesüveg
Egyszer olvastam valahol egy trükkről, ami azt segíti, hogy a sok nehézség ellenére megtanulj hálásnak lenni az élet apró örömeiért. Ehhez kell egy befőttesüveg, egy toll vagy ceruza és néhány cetli. A lényeg az, hogy bármilyen olyan dolog történik veled, ami sikerrel és boldogsággal tölt el, azt írd fel a cetlire, hajtsd össze, és tedd az üvegbe. Érdemes ezt az üveget év elején elkezdeni. Ha szépen rakosgatod bele a cetliket, akkor az év utolsó napján egy szuper pozitív, szinte varázserővel bíró üveged lesz, amit, ha felnyitsz, csak úgy árad belőle a jó érzés. Visszaolvashatod, hogy milyen jó dolgok történtek veled az évben, rájöhetsz, hogy mennyi szép napod volt, amit a nagy rohanásban esetleg nem is vettél észre.
Az öröm és siker listám
A varázs befőttesüveget én digitálisan valósítottam meg. Ennek fő oka az, hogy nem túl szép a kézírásom (egyesek szerint csúnya, szerintem titkos írás). Bevallom, hogy néha előfordult, hogy én sem tudtam visszaolvasni, amit írtam. Ennek elkerülése érdekében inkább a Trello nevű feladatkezelőmbe készítettem el az öröm és siker listámat.
2019.
Az elsőt még 2019-ben írtam. Ebben 11 tétel volt. Köztük számos emlékezetes, örömteli program a barátokkal és a családdal. Azokat az eseményeket írtam össze, amikor azt éreztem, hogy nagyon boldog vagyok. Olyan sikereket is felírtam, amelyeket a blogommal értem el. Akkor tanulgattam az ételfotózást, ami nagy örömet nyújtott, így az is a listára került. Részt vettem egy mesterséges intelligenciáról szóló konferencián és egy közösségi média témájú konferencián is. Mindkettő nagyon nagy élmény volt.
2020.
A 2020-as öröm és siker listámon már 18 tétel volt. Két óriási öröm is ért ebben az évben. Nyertem a Libri pályázatán és kiadtam az első könyvemet, a Fitnesz Édességeket. Leírhatatlan elégedettség töltött el, amikor megláttam a könyvesboltok kirakataiban a saját receptes könyvemet.
A könyves sikereim mellett még örömöt jelentő programok és bloggeres sikerek szerepeltek a listán, de itt már megjelentek olyanok is, hogy rájöttem valami fontos dologra. Tehát olyan tanulságokat is felvezettem, amelyek örömmel töltöttek el. Emellett pedig pozitív visszajelzéseket is felírtam szó szerint. Az ember, ha hall ilyeneket, akkor idővel elfelejti. A lista, viszont nem felejt.
2021.
Az idei listámon 30 tétel szerepel! Ez azt jelenti, hogy minden hónapban két vagy három dolgot is felírhattam, ami örömmel vagy sikerrel töltött el. A 2021-es listámat már úgy vezettem, hogy a pontos dátumot is odaírtam az eseményekhez és havi bontásban is meg tudom nézni.
Ebben az évben az az érdekes, hogy augusztusig vezettem és utána mintha valamit elvágtak volna. Decemberben volt egy nagyon inspiráló beszélgetésem az egyik barátommal és mikor mondta, hogy úgy érzi alig ért el sikereket 2021-ben, akkor ajánlottam neki ezt a befőttesüveg módszert, amivel visszanézhető az év, siker és öröm szempontból. Akkor jutott eszembe, hogy nekem is van egy befőttes üvegem virtuálisan. Visszagondoltam az elmúlt, kimaradt hónapokra és meglepődve állapítottam meg, hogy bizony minden hónapra be tudtam írni két jó dolgot is. Így lett 30 tétel a listámon 2021-re.
Akkor mégis mi a baj?
A fenti statisztikák egyértelműen azt mutatják, hogy több jó (vagyis örömteli és sikert jelentő) dolog történt velem 2021-ben, mint 2020-ban vagy 2019-ben. Tehát elméletileg boldogabbnak és elégedettebbnek kellene lennem.
A gond az, hogy többet várok magamtól 2021-ben, mint előtte. Ennek okát pedig nem tudom megmagyarázni. Talán a közösségi média hatások? Talán a felgyorsuló világ? Egyelőre nem tudom megmondani. Mint, ahogyan azt sem, hogy miért hiányzik több izgalmas dolog az életemből? Annak ellenére, hogy a statisztikáim szerint több dolog is történt velem idén, mint két évvel ezelőtt, én mégis több izgalmat vártam ettől az évtől. Tehát növekedtek az elvárásaim. Így viszont egy állandó elégedetlenségi versenybe nevezem be magam évről évre.
A pillanat, amikor elő kell venni a cetliket
Ha nem olvastam volna vissza a listán lévő tételeket, akkor 2021-ből számos rossz dolog jutott volna az eszembe. Történt ugyanis néhány igazán megrázó esemény velem. A negatív élményekre jobban emlékszem, mint a pozitívakra. Rossz napokon jó lett volna elővenni a befőttesüveget és kinyitni néhány cetlit. De az ember a rossz napokon el is felejti, hogy van egy ilyen varázs üvege.
A cetlik vagy a digitális lista tételei tehát bizonyítékok arra, hogy jó dolgok is voltak. Sőt! Nem is kevés. Valójában talán több is volt a jó, mint a rossz.
A befőttesüveg módszer nem csak a pozitív élmények régészeti leletei, hanem listák az elvégzett feladatokról is. Sokszor érzem úgy, hogy alig történt valami az elmúlt hónapokban. Ha előveszem a listámat, akkor látom, hogy mennyi mindent is csináltam, ami sikert és örömet hozott.
Tanulság 2022-re
A siker és öröm listát érdemes minden hónap végén visszaolvasnom, ekkor hozzá is tehetek új dolgokat, de mindig kötelező visszaolvasnom a már benne lévőket!
Az év utolsó napján mindig el kell olvasni az összes felírt dolgot. Ezekből pedig le kell vonni a tanulságokat a következő év tervezéséhez.
Érdemes valami olyan helyre tenni a listát, ahol sokszor látom. A rosszabb hónapokban ugyanis teljesen megfeledkeztem arról, hogy van ilyenem. Én továbbra is maradok a digitális verziónál, de azt hiszem készítek egy befőttesüveget is, ami ezt a listámat szimbolizálja, és ha ránézek, eszembe fog jutni, hogy itt az idő tenni bele valamit. A varázs befőttesüveg emlékeztetni fog rá mindig, hogy a sikerért és az örömökért is tenni kell. Minden hónapban. Minden évben. Mert a rossz jön magától. A jóért tenni kell.