Egészséges főzési technikák segítségével az ételeket a lehető legkevesebb tápanyagveszteség nélkül, kíméletesen készítheted el. Ezeknek a módszereknek a segítségével a különböző fogások táplálóak és zsírszegények lesznek. Mutatunk most néhány olyan praktikát, amelyeket érdemes alkalmazni mindenkinek, aki szeretné egészséges ételekkel táplálni a családját!
Bizony, nemcsak az alapanyagoknak van jelentősége, az sem mindegy, milyen módon használod fel őket. Egészséges főzési technikákkal biztosítható, hogy minél több tápanyag maradjon az ételekben, amelynek különösen a téli időszakban van jelentősége. Ilyenkor ugyanis nincs lehetőséged friss zöldségek és gyümölcsök fogyasztására, a fagyasztott vagy konzerv ételekre kell hagyatkoznod. Jöjjenek tehát a konkrét eljárások, amelyekkel télen is megoldható az egészséges, tápanyagdús étkezés!
Forralás és abálás
Ha forralás során kevesebb vizet használsz, máris csökkentheted a vitamin- és tápanyagveszteség mértékét. A megmaradt főzővizet sem érdemes a csapba önteni, hiszen levesekhez, rakott ételekhez és mártásokhoz még kiválóan felhasználható. A vitamintartalom növelése és a változatos ízek elérése érdekében alkalmazz különböző fűszereket a főzés során, amelyeket az Alföld Íze webáruházon keresztül könnyedén beszerezhetsz!
Lassú főzéshez, vagyis abáláshoz válassz nagy átmérőjű edényt, a sót pedig – amely képes megkötni a vizet – váltsd ki zöldfűszerekkel! Ez az ízáthangolás módszere.
Gőzölés és párolás
Gőzöléshez víz helyett használj zöldség alaplét, ezzel még tovább fokozhatod az ételek ízét az egészséges főzési technikák alkalmazása során. Ha pikáns hatásra vágysz, kipróbálhatod a borban való gőzölést is, vagy használhatsz citrommal, fűszerekkel ízesített vizet is.
Párolás során az edényre helyezz a tetejére tökéletesen passzoló fedőt, így a vízgőz nem tud majd távozni. A fel nem használt létől se szabadulj meg, hiszen jól jön majd szószokhoz, illetve levesekhez.
Sütés
A sütés az egyik leggyakrabban alkalmazott konyhai eljárás, amelyet egészséges főzési technikák alkalmazásával szintén megreformálhatsz. Sütésnél mellőzd a finomított napraforgóolaj használatát, helyette válassz inkább egyszeresen és többszörösen telített olajokat (például repceolajat)!
A zöldségeket sohase süsd bő olajban, elegendő csupán vékonyan átkenni vagy átlocsolni és úgy a sütőbe helyezni őket. A húsokat grillezd vagy süsd sütőzacskóban, így spórolhatsz az olajjal. Ha megégetsz valamilyen ételt, a fekete részt minden esetben távolítsd el, hiszen rákkeltő anyagokat (ún. karcinogéneket) tartalmaznak.
Ha mégis nagy mennyiségű olajat használsz, igyekezz a lehető leghamarabb végezni a sütéssel annak érdekében, hogy ne szívják meg magukat az ételek. Tálalás előtt mindig szabadítsd meg az olajtól a fogásokat, vagy helyezd egy papírtörlőre őket és hagyd, hogy lecsepegjenek. Evidens, de ki kell emelni, hogy az olajat többször egymás után felhasználni nem szabad!
Grillezés
És ha már grillezés, ejtsünk néhány szót a grill kíméletes használatáról is. A húsokról távolítsd el a felesleges nedvességet sütés előtt, hiszen úgy könnyebben megpirulnak majd. A húsokat, zöldségeket minden esetben a teljesen forró grillrácsra helyezd, hiszen így az ételek magukba zárják a nedvességet és porhanyósak maradnak.
Grillezés közben ne sózd meg a húst, elegendő ezt a művelet végeztével megtenni. A páclé és a zsír fűtőelemekre jutását mindenképpen meg kell akadályozni, hiszen azok a füsttel elégve káros anyagokat juttathatnak a levegőbe.
Sütés wokban
Igazán különlegessé teheted az ételek ízét és állagát akkor, ha wokban készíted el őket. A wokban való sütés az egészséges főzési technikák alapvető módszere, hiszen egészen kis mennyiségű olaj is elegendő az ételekhez az eljárás során. Csupán sprayvel vagy ecsettel szükséges vékony rétegben olajat helyezni az élelmiszerek felületére és indulhat is a sütés. Ha mégis a serpenyő oldalához tapadna az étel, olaj helyett adj hozzá zöldség alaplét!
Levesek és főzelékek sűrítése
A tejfölös levesek és főzelékek ugyanolyan finomak lesznek, ha tejföl helyett joghurtot használsz. Így jóval egészségesebb és zsírszegényebb formában készítheted el őket. A jól ismert rántás helyett az ételeket sűrítsd a főtt zöldségek turmixolásával. Ezzel rengeteg kalóriát spórolhatsz!
Láthatod, hogy minden ugyanolyan finoman (ha nem finomabban) készíthető el egészséges főzési technikák segítségével, mintha hagyományos módszereket alkalmaznál. Próbáld ki az említett eljárásokat és élvezd az ételek tápanyagban gazdag, vitamindús ízét!
Szőcs István Attila mondta
Nagyon jók a receptek tetszett.