Együnk több klasszikus magyar levest – lehet diétásan is!
A magyar leves receptjeink egyre inkább feledésbe merülnek a gyorsételek kínálta lehetőségek bőséges, ugyanakkor egészségtelen tárháza mellett. A leves táplál, gyógyít és belülről melegít. Ez számomra azt jelenti, hogy egy jól elkészített leves a testet és a lelket egyszerre képes rendbe tenni. Egy jó magyar leves nem tartalmaz mesterséges ízesítőket! Nem egy gyorsan összedobott, zacskós leves, hanem egy tartalmas, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag ebéd vagy vacsora. Blogbejegyzésemben a leves minden részletét körbejárom és bemutatom a magyar leveseinket azzal a nem titkolt szándékkal, hogy adjuk vissza a leves becsületét! Együnk több magyar levest! Nem kell félni a kilóktól sem! Mutatok néhány trükköt, amivel diétás lehet a magyar leves is.
Mi a leves?
A magyar levesek után kutatva elsőként a szakács iskolában tanultakat vettem elő. A szakács tankönyvem[1] szerint ,,A levesek bő folyadékot tartalmazó ételek, amelyeket általában az étkezések kezdő fogasai között kínálunk.”
Szerintem a leves ennél jóval több. A leves táplál, gyógyít és belülről melegít, ugyanakkor hizlalhat is, ha elvétjük az arányokat. Táplálkozási tanácsadóként megmutatom, hogyan együk úgy a magyar leveseinket, hogy azok ne növeljék a súlyunkat. Mert a leves akkor nem gyógyít, ha úgy érzed, hogy majd kipukkadsz tőle. El kell találni az arányokat, mert akkor a test, a lélek és a szellem is jól lakik. Erről eszembe jut egy zseniális mondat, amit egy idős plébános mondott:
„Én hiszek a test, a lélek és a szellem hármasságában – csak éppen nem mindegy, hogy az ember szellemes, lelkes vagy testes.”
forrás: olvasat.hu
Nagymamám öröksége
A szakács tankönyv után úgy döntöttem, hogy a nagymamám által rám hagyott legendás művet veszem elő: A szakácskönyvet. Ez a mű nem más, mint Horváth Ilona szakácskönyve, amelynek egy 1976-ban kiadott példányát örököltem meg a nagyimtól. Gyerekként sokat sütöttünk és főztünk együtt és ez a könyv, amely már akkor is mindenféle fura szalaggal volt átragasztva, hogy ne essen szét, mindig előkerült a konyhában. Ezen a szakácskönyvön nemzedékek nőttek fel és a nagymamám is etalonnak tekintette. Talán még az anyukájától örökölte és azért ilyen ütött-kopott. Nem tudom, mert sosem mondta. Az viszont biztos, hogy már az ő idejében (a nagymamám 1928-ban született) minden háztartásban alap volt ez a könyv és nem csak receptek voltak benne, hanem már akkor (1976!) azzal a céllal íródott, miszerint a modern háziasszonynak kevés ideje van főzni és ezért okos tippekre van szüksége, hogy gyorsítsa a folyamatokat. Elképesztő, hogy közel 50 évvel ezelőtt már megjelent az időhiány. Mit szóljunk akkor most? Hogyan készítsünk finom és tápláló leveseket mindennap, amikor egyre kevesebb időnk van?
A modern háziasszony levese
„Minden tál étel egy szerelmi vallomás, vagy ellenkezője: egy csöndes válóper” – írta Jókai Mór a tűzhely dicsérete című írásában. Jókai idejében talán még több olyan nő volt, aki egész életét a főzésnek és a háztartásnak szentelte. A mai modern nő már inkább a „második műszakban”, a napi munka után végzi el a teendőit, amibe a főzés is beletartozik. Nincs ideje egész nap a konyhában sertepertélni. Nem fog 3 órán keresztül húslevest főzni. A jó hír az, hogy nem is kell, rengeteg olyan levesünk van, amely fél óra alatt is elkészíthető. Nem kell a gyors, zacskós levesek felé nyúlni! Szakács tapasztalataimat és táplálkozás tanácsadói ismereteimet felhasználva megmutatom, hogyan készíts egészséges és finom leveseket gyorsan, hogy minden tányér egy szerelmi vallomás legyen. 😊 De előbb ismerjük meg jobban magát, a levest! Konkrétan, a magyar levest.
A magyar konyha legősibb ételei a levesek
,,A magyar konyha legősibb ételei a levesek: a nehéz fizikai munkát végző földművesek, a halászok, vadászok legfőbb tápláléka az erősen fűszerezett, tartalmas, zsíros leves volt. Ezt bizonyítják a nyelvészeti emlékeink is, például a honfoglalás korából származó üst, bogrács, főz, lé (leves) és kozmás szavunk, amiből már arra is következtethetünk, hogy ezer évvel ezelőtt sem sikerült az asszonyoknak mindig a levesfőzés, előfordult, hogy kozmás lett.” – szerepel Horváth Ilona szakácskönyvében.
A magyarok nyereg alatt puhítják a húst
,,A krónikások még azt is feljegyezték, hogy az Európa-szerte portyázó magyarok a konzervlevest is ismerték: hadbavonulás előtt nagy edényekben zsíros, fűszeres, húsdarabokkal teli levest főztek, ezt addig forralták, amíg a levét teljesen el nem főtte, akkor a napra terítették száradni, és ha már keményre szikkadt, zacskóba kötve akasztották a nyeregkápába. (Valószínű, hogy így került külföldön a köztudatba, hogy a magyarok nyereg alatt puhítják a húst.) Elég volt ebből a szárított húsból pár marékkal forró vízbe dobni, máris készen volt a hazai ízekkel telített finom leves. [2]
A magyar leves jellemzői
Ha magyarként külföldön járunk (főként Amerikában, Olaszországban vagy Németországban), akkor meglepődve tapasztalhatjuk, hogy alig találunk levest az étlapon és ha van is egy vagy kettő, akkor nem ebédre, hanem vacsorára eszik (Franciaország, Anglia).
Egy kedves ismerősöm mesélte, hogy amikor Olaszországban volt üzleti úton és olaszokkal vacsorázott, akkor sokáig várt a levesre majd, amikor már úgy érezte, hogy hiába várja, hogy kihozzák, meg is kérdezte tőlük, hogy lesz-e leves. Az olaszok megdöbbenve kérdeztek vissza:,,Beteg vagy? – Mi csak akkor eszünk levest, ha betegek vagyunk.”
A tradicionális magyar étkezés három fogásból áll és a levessel kezdődik. Leves, főétel és desszert a hagyományos magyar étkezés menete. A levest mi főként ebédre fogyasztjuk.
Mi magyarok nagyobb hangsúlyt fektetünk a levesre, mint más, körülöttünk lévő nemzetek. Ugyanakkor messzebb, az ázsiai részeken több levest esznek, mint mi. Például ott híres a rámen (japán tésztaleves), a pho leves (vietnámi marhahúsleves), a tom kha gai leves (thai kókuszleves). Ezek ismert és hazánkban is népszerű levesek és néha már azt érzem, hogy kezdik elnyomni a hagyományos magyar leveseinket. Sokan valami újat akarnak kipróbálni és ezért kísérleteznek más nemzetek konyhájával. Szerintem ebben is meg kell találni az egyensúlyt. Érdemes megismerni új ízeket és alapanyagokat, de nem szabad elfelejteni a magyar leveseinket. Ezekhez ugyanis könnyebben beszerezhetőek az alapanyagok. Vagyis nem kell drága halszószokat, bambuszrügyeket vagy rizstésztákat vennünk. A józan paraszti ész ugyanis azt mondja, hogy abból főzünk, amink van.
Mert van kiváló magyar hagymánk, pirospaprikánk (vagy más néven fűszerpaprikánk), van kelkáposztánk, burgonyánk, majorannánk és vannak jó ízű húsaink. A legtöbb magyar leves tartalmaz húst is és pörköltalapra épül (gulyásleves, palócleves). Azt se felejtsük el, hogy van egy finom magyar tejfölünk is, amivel nagyon jól lehet sűríteni is. A legjobb magyar leveseink kiváló magyar alapanyagokból készülnek.
Klasszikus magyar levesek
Híres magyar levesek után kutatva aggódni kezdtem, mert alig találtam magyar leveseket. Amikor megkérdezel külföldi ismerősöket, akkor is többnyire két leves jön elő: gulyásleves és halászlé. Valóban csak ez a két híres magyar levesünk lenne?
Nemrég beszereztem a Chef Parade főzőiskola Hungarian Classics nevű könyvét, amelyben a lenti leveseket ajánlják a külföldieknek. Ezek többségét én is elkészítettem már hagyományos verzióban, amikor a szakács vizsgámra készültem. Ekkor még nem foglalkoztam egészséges táplálkozással és diétával. Ma már ezeket a recepteket másképp készítem, de a receptek nevére kattintva eljuthatsz a régi oldalamra és megtalálod a régi receptjeimet.
- Gulyásleves
- Halászlé
- Tárkonyos csirkeragu
- Jókai bableves
- Húsleves
- Palócleves
- Korhelyleves
- Borsó leves
- Krumplileves
- Lencseleves
- Meggyleves
Kevésbé ismert magyar levesek
Kevésbé ismert a Görcsleves (vagy kötött-tészta leves) amely Kelet-Magyarországon készítenek leginkább. Érdemes megkóstolnod, ha keleten jársz, de ha van egy órád a leves főzésre, akkor a Street Kitchen görcsleves receptje alapján otthon is el tudod készíteni.
Nagymamám régi szakácskönyvében találtam egy tejleves receptet is, amit 1,5 liter tejből, 0,5 liter vízből, egy csipet sóval és 50 g cukorral főztek. Ebbe tojásból és lisztből készült keményre gyúrt tésztát reszeltek.
A magyar konyha levesei
A magyar konyha levesei tartalmasak és fűszeresek. A fenti felsorolásban viszont találhattál olyat is, amiről nem is gondolnád, hogy magyar leves. Ennek oka az, hogy ma már számtalan jövevénylevest fogyasztunk, így a különféle zöldségleveseket, krémleveseket, sőt a német konyha hatására meleg és hideg gyümölcsleveseket is.
A levesek csoportosítása[3]
Híg levesek:
Húslevesek
Például: marhahúsleves, tyúkhúsleves, fácánleves, libaleves
A jó húsleves a kifejlett, idősebb állat húsából készíthető. Sokáig (3-5 órán) át kell főzni, ekkor fő bele a levesbe minden ízletes anyag, amelyek táplálóak és egészségesek is.
Erőlevesek (consommés: ejtsd: konszomé)
Például: zöldségerőleves zöldséggombóccal de a csontleves (általában marhacsontból) és az orjaleves (karajcsontból) is ide sorolható.
Magyaros híg levesek
Például: gulyásleves, hamis gulyásleves, magyaros gombócleves, tarhonyaleves, lebbencsleves, tarkabableves
A magyaros híg levesek közös tulajdonsága, hogy nem tartalmaznak sűrítést, és finom, enyhén csípős ízük mellett a felhasznált fűszerpaprikától a színük ételpiros.
Összetett híg levesek
Például: Újházy-tyúkhúsleves (nevét Újházy Ede színészről kapta)
Egyéb híg levesek
Például: halleves, zöldséges rizsleves csurgatott tojással
Sűrített levesek:
Egyszerű sűrített levesek
Például: karalábéleves, káposztaleves, savanyú tojásleves, zellerleves, tejfölös burgonyaleves, hagymaleves, fejtettbab-leves, sárgaborsóleves, tejfölös gombaleves, zöldbableves, kelvirágleves, zöldségleves, lencseleves, csirkeraguleves, tejszínes zalai csirkehúsleves, tejfölös bableves, zöldborsóleves, köménymagos leves, sajtleves, borleves
Pürélevesek
Például: zellerpüréleves, zöldborsópüré-leves, parajpüréleves, paradicsomleves, burgonyapüré-leves, lencsepüré-leves, sütőtökpüréleves, brokkolikrémleves
Krémlevesek
Például: gombakrémleves, spárgakrémleves, burgonyakrémleves, zellerkrémleves, kukoricakrémleves, fokhagymakrémleves, sajtkrémleves
Gyümölcslevesek
Például: hideg almaleves, hideg meggyleves, hideg kecskeméti barackleves, hideg málnakrémleves, hideg gyümölcsleves
Nyáklevesek
Például: rizsnyákleves, zabnyákleves, árpagyöngyleves
Valamilyen gabonaféléből: rizsből, búzából, zabpehelyből, árpagyöngyből, kukoricából készülnek. A gabonaféléket hosszabb ideig kell főzni vízben vagy csontlében, amíg a keményítőtartalom kioldódik. A levest ez teszi sűrűvé. Ezután leszűrjük, ízesítjük, tejjel, tejszínnel, vajjal, tojássárgájával dúsíthatjuk.
Az indonéz vagy más ázsiai népek konyhájában van hagyománya a nyáklevesek készítésének.
Összetett sűrített levesek
Például: francia hagymaleves, frankfurti leves, nyírségi gombócleves, palócleves, Jókai-bableves
Levesbe való betétek
metélt: híg levesekbe, elsősorban húslevesbe, csontlevesbe való.
csigatészta (lúdgége): jellegzetes magyaros levestészta, régen főleg ünnepélyes alkalmakra készítették. Elsősorban húslevesbe vagy csontlevesbe való.
csipetke: a tojásból, liszttel és kicsi sóval keményre gyúrt tésztából apró darabokat csipegetünk. Elsősorban gulyásleveshez illik.
reszelt tészta: keményre gyúrt tésztából reszelünk a hígabb levesekbe.
csurgatott tészta: a tojásból, liszttel és kicsi sóval hígra készített masszát egy kanálon vagy tölcséren keresztül a levesbe csurgatjuk, miközben a levest kevergetjük.
sült borsó (levesgyöngy): csurgatott tésztát készítünk. Nagy lyukú reszelőn keresztül a tésztát forró olajba csepegtetjük. Főként krémlevesekhez illik.
vajgaluska: egy tojást 30 g vajjal jól elkeverünk és annyi vizet adunk hozzá, amennyit felvesz. Kanállal vagy galuskaszaggatóval a levesbe szaggatjuk. Főként zöldségleveshez vagy gombaleveshez illik.
daragaluska: a receptjét itt találod: a zöldborsó krémleves daragaluskával
májgaluska: a receptjét itt találod: Csontleves májgombóccal
burgonyagombóc: főtt burgonya, liszt, dara, zsírban pirított hagyma, tojás, só, bors. Az anyagot össze gyúrjuk és gombócot formálunk belőle, majd a levesbe főzzük.
zsemlegombóc: zsemle, tojás, zsírban pirított hagyma, petrezselyem, só, bors, zsemlemorzsa, liszt.
húsgombóc: darált hús és különböző fűszerek. Sok fajtája ismert.
palacsintametélt: hagyományos sós palacsintát készítünk és metéltre vágva a levesre tesszük.
habart tojásbetét: a felvert tojást vékony sugárban öntjük a forró leveshez és közben pecsenyevillával kavargatjuk. A tojáslevesben foszlányokká válik.
pirított zsemlekocka: a zsemlét vagy kenyeret kockára vágjuk és sütőben megpirítjuk. Főként krémlevesekhez illik.
tarhonya: tehető például paradicsomlevesbe, húslevesbe, zöldséglevesbe is.
gyufatészta: főként halászlébe teszik (a bajai halászléhez elengedhetetlen), de akár húslevesbe is tehető.
Miben tálald a levest?
Válassz az alkalomhoz illő levestálat vagy csészét! Ha igazán profi akarsz lenni, akkor csináld úgy ahogy az éttermekben szokták: temperáld a leveshez megfelelően a tálalóedényzetet, azaz a meleg leveshez forró, a hideg levesekhez hideg tálat használj. A tányér melegítésére az éttermekben van erre külön eszköz, otthon úgy tudod ezt a legegyszerűbben megoldani, hogy tálalás előtt beteszed pár perce a tányért a meleg sütőbe. (Ha előtte sütőben sütötted az ételt, akkor valószínűleg maradt benne még hő). A hideg tányért pedig házilag úgy tudod megoldani, hogy egyszerűen beteszed a hűtőbe. Ez főleg fagylaltoknál nagyon praktikus, de hideg gyümölcsleveseknél is jól jöhet.
A bográcsban is készíthető leveseket (például gulyásleves, bográcsgulyás, halászlé) tálalhatod bogrács formájú edényben is, ez nagyon sokáig bent tartja a hőt.
Némelyik levest szokták cipóban is tálalni, például: fokhagymakrémleves, tárkonyos raguleves. Leves cipót némelyik pékségben tudsz venni. Általában nincs kitéve, kérni kell, előre rendeléssel.
Találkozhatsz tésztafedő alatt készített levessel is, mint például ez a Tárkonyos gombakrémleves ropogós tésztafedő alatt. Ugyanígy hagymaleves is készíthető tésztafedő alatt.
Mennyi egy adag leves?
Az átlagos levesfogyasztási mennyiség 250-400 ml, de az összetett levesekből – például Újházy-tyúkhúsleves, Jókai-bableves – 500 ml-t szokás tálalni. Az erőlevesből, krémlevesből és gyümölcslevesekből 200-250 ml-nél általában nem szolgálnak fel többet a vendéglátóhelyeken.
Mi a leves szerepe?
A leves szerepe, hogy étvágygerjesztő legyen, valamint, hogy fedezze a szervezet vízszükségletét, illetve ellássa a szervezet számára nélkülözhetetlen ásványi sókkal, melyeket a zöldségfélékből old ki.
Mikor egyél levest?
Nálunk magyaroknál a három fogás része a leves, amellyel a menüsor kezdődik. Főként ebédre válasszuk, ugyanakkor a könnyű levesek vacsorára is nyugodtan fogyaszthatóak. Egy zöldségleves vagy egy krémleves szuper vacsora lehet önmagában, vagy egy kis teljes kiőrlésű kenyérkockával is.
A vasárnapi húsleves kultusza sok magyarnál él és nemzedékről nemzedékre öröklődik. Levest enni azonban nem csak hétvégén lehet. Vannak olyan gyorsan elkészíthető levesek, amelyeket a munkából hazaérve még este is megfőzhetsz, ilyen például a legtöbb zöldségleves vagy krémleves.
Trükkök, amivel diétás lesz a magyar leves
A magyaros leveseink néha nem esnek bele a diétás kategóriába, de ezen egy-két trükkel könnyedén segíthetsz.
Cseréld le a zsírt!
Ahol a recept zsírt vagy étolajat ír, cseréld le olívaolajra! Ne extra szűz olívaolajat válassz, mert az salátára való, hanem olyat, amivel sütni is lehet. A kész ételben nem fogod érezni az olívaolaj ízét, csak azt, hogy az ételed könnyebb lett. A házi zsír nagyon jó ízt ad az ételeknek és egyes tanulmányok szerint egészséges is, azonban nem diétás. Én a gulyáslevest is olívaolajjal készítem és nekem így jobban is ízlik, nem érzem azt tőle még két tányér után sem, hogy majd kipukkadok.
Kell rántás?
Ha az étel rántással készül, akkor először is döntsd el, hogy mindenképpen szükséges-e a rántás hozzá. Én azt vettem észre, hogy nem minden magyar ételünkhöz kell a rántás. Talán régen is csak azért tették bele, hogy tartalmasabb, laktatóbb ételt készítsenek a fizikai munkát végzőknek. Viszont, ha azt akarod, hogy diétás legyen a leves, akkor nyugodtan elhagyhatod belőle a rántást. Ha úgy érzed, hogy mégis kellene, akkor búzaliszt helyett használj zabpehelylisztet és étolaj helyett olívaolajat. Mutatom, hogy mit használhatsz még rántás helyett!
Diétás sűrítési eljárások
Rántás
Két részből áll: zsiradék és liszt.
A zsiradékból egyedül az olívaolaj és esetleg a vaj jöhet szóba. A kókuszolaj nem megfelelő, nem lehet vele jó rántást készíteni.
A lisztből is gyakorlatilag egy alkalmas megfelelő rántás készítésére, a zabpehelyliszt és némileg még a hajdinaliszt, de ennek íze eltérhet a megszokott rántás ízétől.
A rántás készítésekor ugyanannyi olívaolajat vagy vajat használj, mint amennyi lisztet. Tehát egy evőkanál olívaolajhoz egy evőkanál lisztet.
Hogyan?
Az olívaolajat vagy vajat forrósítsd fel, és add hozzá a lisztet. Rögtön keverd is el és pirítsd rövid ideig, kevergetve. Ezután öntsd fel hideg vízzel vagy tejszínnel, vagy add a forrásban lévő ételhez. Fontos, hogy ha rántással készíted a levest, akkor a rántás hozzáadása után legalább 5 percig főzd még, mert különben erősen kiérzik a rántás íze.
Recept tipp: Fitnesz paradicsomleves bulgurral – egészséges és gyors recept a mindennapokra
Lisztszórás (staubolás)
Extra zsiradék hozzáadása nélkül is sűrítheted az ételt.
A lisztszórást akkor tudod használni, ha olyan ételed van, amelyet pirítással vagy párolással akarsz megpuhítani és már van az ételen egy kevés olívaolaj vagy vaj, amiben pirítod.
Hogyan?
Amikor az alapanyag – mely lehet zöldség vagy hús is – már majdnem puha, akkor párologtasd el a rajta lévő összes folyadékot, és a visszamaradt zsiradékba szórd a lisztet (zabpehelyliszt vagy hajdinaliszt). A lisztet kevergetve pár percig pirítsd, majd hideg folyadékkal (víz, alaplé, tej, tejszín, vagy ezek keveréke) öntsd fel, és forrald át.
Recept tipp: Zellerkrémleves oregánós ropogóssal
Habarás
Habarásnál egyáltalán nem kell használnod zsiradékot, csak tejterméket (tejet, tejfölt, tejszínt) és lisztet. Ezeket habverővel keverd simára és egy kevés forró (levesből kivett) lével keverd el. Ezután öntsd a sűrítendő ételbe, keverd el alaposan, majd forrald fel az ételt.
Recept tipp: Frankfurti leves
Saját anyaggal való sűrítés
Nemcsak ízletesebbé, de vitamindúsabbá is teheted az ételeket, ha rántás vagy habarás helyett a saját anyaggal való sűrítést választod. Ez egy zöldségkrémleves esetében például azt jelenti, hogy a megfőtt zöldséget leturmixolod és az így kapott sűrítményt visszaöntöd a lábosba, majd egy kevés tejjel vagy tejszínnel kiforralod még.
Recept tipp: Gyömbéres kelbimbó krémleves reform módon
Diétás leves receptek
- Fitnesz paradicsomleves bulgurral – egészséges és gyors recept a mindennapokra
- Egészséges édesburgonya-krémleves
- Zelleres burgonyakrémleves sült csirkével – liszt nélküli, alakbarát recept
- Fitnesz fokhagymakrémleves
- A legfinomabb zöldségleves vajas galuskával
- Újhagymàs gombakrémleves (alakbarát)
- Kapros cukkinikrémleves ricottával
- Medvehagyma-krémleves ropogósra sült sonkával
- Gyömbéres kelbimbó krémleves reform módon
- Zellerkrémleves oregánós ropogóssal
- Minestrone – olasz zöldségleves
- Sütőtök krémleves olaszosan
- Diétás csirkeleves csirkecombból
- Fitnesz húsgombócleves olaszosan
- Frankfurti leves – diétás recept
- Palócleves diétásan
A Tafelspitz, azaz a tányérhús
A Tafelspitz (ejtsd: táfelspicc) 19. századi osztrák, főtt marhahúsra épülő étel, amelyet magyarul tányérhúsnak hívunk. Az étel a jól megfőzött húsról és a hozzá kínált különböző mártásokról (torma, alma, hagyma, meggy) híres az Osztrák-Magyar-Monarchia egykori területein. A jó húshoz viszont jó leves is kell és sok türelem. A marhafartőt megtisztítva és csontokkal együtt kell lassú tűzön főzni, kb. 4-5 órán keresztül. (A vége felé megy bele a leveszöldség is.) Így kapunk egy vajpuhára főtt marhahúst és egy tartalmas, finom levest. A húst felszeletelve tálalják a benne főtt zöldségekkel és hozzá készített mártásokkal. Ha a mártásokhoz nem használunk fehér lisztet, akkor a tányérhús és az előtte elfogyasztott leves tökéletesen beleillik az egészséges táplálkozásba és semmi olyat nem tartalmaz, ami hízáshoz vezetne.
A leves titka
A jó leves titka az arányokban rejlik. El kell találni, hogy mennyi vizet adsz hozzá, hogy ne legyen túl sűrű, de túl híg sem a levesed. Gyakorlat teszi a mestert, ezért is érdemes sokféle levest főznöd, kipróbálnod az egyszerű híg leveseket és a rántással készülő leveseket is.
Én szeretem a magyar leveseket, de szívesen kísérletezek más nemzetek leveseivel is. Az olasz fűszereket is lazán bevetem, hogy izgalmas és egészséges leveseket készítsek, mint például ennél az egyik kedvencemnél, az olasz húsgombóclevesnél.
Zárógondolat
Olaszországban úgy tartja a mondás, hogy egy valamire való olasz háziasszony az év minden napjára tud egy jó tészta receptet. Szerintem a magyar mondás lehetne az, hogy egy valamire való háziasszony az év minden napjára tud egy jó leves receptet. Ehhez szeretni kell a főzést, az alapanyagokat, és sokat kell kísérletezni velük. Akár más nemzetek konyhájával is tehetsz egy-egy próbát. Levest pedig szinte bármiből lehet készíteni, a népmesénk szerint még kőből is. 😊 Használd a fantáziádat bátran!
Adjuk vissza a leves becsületét! Kerüljön újra minden magyar asztalra leves, ha nem is naponta, de hetente legalább kétszer!
Neked melyik a kedvenc levesed? Írd meg hozzászólásban!
Felhasznált források:
[1] Lukács-Oriskó-Sándor-Zsolnay: Ételkészítési ismeretek, Képzőművészeti Kiadó, 2011.
[2] Forrás: Horváth Ilona: Szakácskönyv, Kossuth Könyvkiadó, 1976.
[3] Lukács-Oriskó-Sándor-Zsolnay: Ételkészítési ismeretek, Képzőművészeti Kiadó, 2011.
Fotók: pixabay.com
Mi jár a fejedben?
Kíváncsi vagyok a véleményedre, tapasztalataidra. Oszd meg velem!