Vagy csak egy újabb trendi értékelő rendszer?
A Nutri-Score (ejtsd: nutri-szkór) jelölés az unalmas név ellenére izgalmas sztorit rejt. Képzeld el, hogy a gasztronómiájáról híres franciák kitalálnak egy rendszert az élelmiszerek besorolására, hogy elősegítsék az egészséges táplálkozást. Az olaszok támadják ezt a rendszert, mert többek között hátrányos helyzetbe hozza a hagyományos mediterrán étrendet. Az EU próbálna bevezetni valami jó módszert, amivel eldönthető, hogy melyik élelmiszer egészséges és melyik nem, a tagállamok meg nem tudnak dönteni arról, hogy mi legyen az egységes jelölés. Egyelőre egyik rendszer sem kötelező, csak ajánlott és a jogszabályi cécót még évekig eltolták. Az idő meg csak telik és szépen sorban egyre több tagállam csatlakozik önkéntesen. Bár Magyarország nem támogatta a javaslatot, többek között a német Lidl saját márkás termékein mégiscsak ott van Nutri-Score jelölés olyan termékeknél is, amelyek a magyar polcokon vannak.
Te mit veszel ebből észre? Szerintem semmit. Talán csak, ha nagyon szemfüles vagy, akkor esetleg feltűnik, hogy van némelyik termék csomagolásán valami energiaosztályokba történő besorolásra hasonlító címke. Ennek jelentéséről egyébként egy szót sem írnak a csomagoláson. Pedig jó lenne tudni, hogy mégis mit jelent.
Bevallom őszintén, én először arra gondoltam, hogy a vitamin tartalmat jelölik a betűk. Te tudod mit jelent a Nutri-Score jelölés? Ha nem, akkor olvass tovább!
Ha számodra is fontos az egészséges táplálkozás és tudatos döntéseket szeretnél hozni arról, hogy mi kerül a kosaradba, akkor ezeket ismerned kell! Most megtudhatod, hogy miért ellenzik az olaszok az Nutri-Score jelölést és hogy Magyarországon mi a helyzet jelenleg!
Milyen élelmiszer jelölésekkel találkozhatsz a csomagoláson?
Élelmiszer jelölési rendszerekből Európa-szerte sokfélét használnak. Nálunk a leggyakoribb az Irányadó Napi Beviteli Érték (INBÉ), amely egészséges testtömegű, átlagosan mozgó, átlagos felnőttnek szóló ajánláson alapul. Ezen túl most már a hazai boltok polcain is láthatod a Nutri-Score jelöléssel ellátott termékeket.
Mit jelent a Nutri-Score jelölés?
A Nutri-Score tápértékjelölő címkét jelent. A rendszert a francia kormány 2017 márciusában választotta ki az élelmiszereken való feltüntetésre. Tudományos alapokon nyugszik, francia táplálkozási szakértők fejlesztették ki. A rendszert az Európai Unió más országai, valamint az Európai Bizottság és az Egészségügyi Világszervezet is ajánlotta.
Célja, hogy megkönnyítse a termékek közötti eligazodást és segítsen a tudatos választásban. Ahogy ránézel a csomagolásra könnyedén kiszúrod az 5 db színes betűt, A-tól E-ig. A rendszer kitalálói valószínűleg feltételezték, hogy egy idő után már csak azt keresi a szemed, hogy melyik a zöld színű. De miért válaszd a zöld betűket?
Mi a színek jelentése?
,,A zöld színnel jelölt termékek magas tápértékű termékek, amelyeket érdemes gyakrabban vagy a legnagyobb mennyiségben fogyasztani. A narancssárga, a vörös színnel jelölt termékek fogyasztását célszerű korlátozni”. – olvasható a Nutri-Score leírásában.
Mi a betűk jelentése?
A-B:
- Magas tápértékű termékek.
- Fontos része egy kiegyensúlyozott étrendnek.
- Olyan termékek, amelyeket érdemes nagy mennyiségben vagy gyakrabban fogyasztani.
C-D:
- Mértékkel fogyasztható termékek.
E:
- Több olyan összetevőt is tartalmazó termékek, amelyek fogyasztását célszerű korlátozni.
- Olyan termékek, amelyeket ritkábban vagy kisebb mennyiségben javasolt fogyasztani, mivel ezek nagyobb mennyiségben tartalmaznak olyan összetevőket, amelyeket a napi étrendben célszerű korlátozni (telített zsírok, cukor, só).”
Hogyan számítják ki a Nutri-Score értéket?
A Nutri-Score jelölések az adott élelmiszer tápanyagtartalmának általános összegzését jelentik. Számítása 100 g vagy 100 ml mennyiségre vetítve történik.
Általánosságban elmondható, hogy azok a termékek kapnak zöld jelölést, amelyeknek magas a rost- és a fehérjetartalma, valamint azok a termékek kapnak sárga vagy piros jelölést, amelyeknek magas a cukor-, nátrium- (só) és telített zsírsav tartalma.
Emellett beleszámít a pontszámba a termékben található gyümölcs, zöldség és olajos magvak mennyisége is.
Három lépésben számítják ki.
- lépés: Azok a tápanyagok, amelyek „kevésbé pozitív” hatást gyakorolhatnak az egészségre, 0-10 pontot kapnak. A Nutri-Score esetében a telített zsírsavakat, a cukrot, a nátriumot (sót) és az energiatartalmat veszik figyelembe. Minél nagyobb mennyiséget tartalmaz a termék az adott tápanyagból, annál több pontot kap.
- lépés: A „pozitív” tápanyagok és összetevők 0–5 pontot kapnak. Ebbe a kategóriába tartoznak a rostok, fehérjék, gyümölcsök, zöldségek, egyes olajok és diófélék.
- lépés: A teljes pontszám végleges kiszámításához az első lépésben kapott összpontszámból kivonják a második lépésben kapott pontszámokat.
Minél alacsonyabb a Nutri-Score pontszáma, annál magasabb az élelmiszer tápértéke.
Milyen termékeknél találkozhatsz a Nutri-Score jelölésekkel?
A Nutri-Score olyan előre csomagolt élelmiszereken jelenhet meg, amelyek csomagolásán táplálkozási információk találhatók.
A teljesség igénye nélkül az alábbi cégek termékeinél találkozhatsz Nutri-Socre jelölésekkel Magyarországon:
- A Nestlé termékein.
- A Lidl bizonyos saját márkás termékeinél.
- A Danone termékeinél.
- Az Auchan egyes termékeinél.
Milyen termékeknél nem találkozhatsz a Nutri-Score jelölésekkel?
Csomagolás nélküli termékek
A csomagolás nélküli termékeken (például pékáruk, zöldségek, gyümölcsök) nem fogsz találkozni ilyen jelölésekkel. Általában a friss termékek a csomagolás nélküli termékek. Ezeket nyilván becsomagolva hozod el, de ott csomagolják előtted valamibe. Gondolj a nyers húsra, a friss gyümölcsökre vagy a pékségben lévő pékárukra.
Olyan termékek, amelyeken nem kötelező a tápértékek feltüntetése
Azokon a termékeken sem fogod látni a Nutri-Score jelölést, amelyek csomagolásán nem kötelező feltüntetni a tápanyagokat. Ezek például a következők: feldolgozatlan termékek, méz, zöldfűszerek, fűszerek vagy ezek keverékei, só, édesítőszerek, tea, kávé, ecet, rágógumi, közvetlenül a gyártó által szállított kézműves élelmiszerek.
Speciális célú élelmiszerek
A Nutri-Score jelölés nem helyezhető el speciális célokra szánt élelmiszereken. Ide tartoznak a csecsemők, kisgyermekek és betegek számára szánt termékek.
Szeszes italok
(> 1,2% alkoholtartalommal)
Hol használják és hol nem?
Jelenleg a Nutri-Score rendszert önkéntes alapon alkalmazzák az Európai Unió országaiban, például a következőkben:
Franciaország (a mezőgazdasági termelők és az élelmiszeripar ellenállása ellenére, akik megpróbálták megakasztani vagy késleltetni a döntést, a francia egészségügyi minisztérium végül 2017 elején elfogadta a rendszert.)
Belgium (hivatalosan 2019. április 2. óta)
Spanyolország (2018 novemberében María Luisa Carcedo spanyol egészségügyi miniszter támogatta a Nutri-Score rendszer önkéntes bevezetését, de nem vezetett be a használatát szabályozó nemzeti jogszabályokat).
Az elmúlt években más országok is úgy döntöttek, hogy hivatalosan elfogadják a rendszert önkéntes használatra a hazai piacukon: Svájc (2019), Németország (2020), Luxemburg (2020) és Hollandia (2021).
Portugáliában, Szlovéniában és Ausztriában néhány élelmiszeripari vállalat, például a Nestlé, az Auchan vagy a Danone bejelentette, hogy használni fogja a Nutri-Score-t, bár a hatóságok hivatalosan nem ajánlották.
Akik ellenzik
A rendszer módszertana miatt a rendszer általános alkalmazása néhány uniós országban vitatott. 2020. szeptemberében a Nutri-Score-t olyan országok koalíciója ellenezte, mint Olaszország, a Cseh Köztársaság, Ciprus, Görögország, Magyarország, Lettország és Románia.
Az olasz javaslat
Az olaszok szerint a Nutri-Score hátrányos helyzetbe hozza a hagyományos mediterrán étrendet. Felhívják arra is a figyelmet, hogy egy ,,ilyen rendszernek figyelembe kell vennie az egyes tagállamok étkezési kultúrájának, tipikus étrendjének és nemzeti táplálkozási irányelveinek sajátosságait is.”
A francia Nutri-pontszámmal nyíltan szembeszállva az olasz kormány felajánlott a Bizottságnak egy másik, Nutrinform nevű, az egész EU-ra kiterjedő tápértékjelölési rendszerre vonatkozó javaslatot. Ez a fogyasztó számára a napi szükségleteihez viszonyított tápanyag-hozzájárulást, valamint a helyes táplálkozási stílust mutatja egy „elem” szimbólum segítségével.
Melyek a Nutri-Score rendszer hátrányai?
Egyesek kritizálják, hogy a rendszer módszertani korlátai miatt az alacsony tápértékű, erősen feldolgozott élelmiszereket népszerűsítheti, miközben leértékeli a természetes, bio- és regionális termékeket.
A rendszer nem alkalmas a különböző kategóriákba tartozó termékek tápértékének összehasonlítására. Ha a fogyasztók ezzel nincsenek tisztában, a termékek csomagolásán feltüntetett információkat félreértelmezhetik.
Lengyel táplálkozási és dietetikai szakértők egy országos jelentésben megállapították, hogy a rendszer félrevezetheti a fogyasztókat, mivel a rendkívül feldolgozott termékeket a természetes vagy alacsony feldolgozottságú élelmiszerek rovására népszerűsítheti. A rendszer azt sem garantálja, hogy a fogyasztó csak a legmagasabb minősítésű termékeket választva kiegyensúlyozott étrendet tud összeállítani.
Hol tartunk most a rendszer bevezetésével?
A tagállamoknak számos kérdésben nem sikerült még megegyeznie. A döntéseket még nem hozták meg arról, hogy hogyan vezessenek be egy egységes táplálékjelölő rendszert. Fontos kérdés az is, hogy legyen-e kötelező minden tagállam számára, vagy önkéntes alapon lehessen csatlakozni.
,,A megoldás érdekében az Európai Bizottság 2021-ben hatástanulmányt, 2022 végéig pedig jogszabály-tervezetet készített a témában. Tehát a keménynek és hosszadalmasnak ígérkező tárgyalások leghamarabb 2023-ban kezdődhetnek, így uniós jogi szabályozás hatályba lépése ebben a kérdésben még jó pár évig nem várható.”
Bár a jogi szabályozás lassú, a kereskedelemben gyorsan működnek a dolgok. A Nutri-Score rendszerhez időközben egyre több tagállam csatlakozhat és ahogy a német Lidl-nél vagy a francia Auchan-nál látjuk a saját márkás termékeiken már megjelent a Nutri-Score jelölés a magyar polcokra kihelyezett termékeknél is.
Személyes tapasztalat és vélemény
Én legelőször a Nestlé által forgalmazott Nescafe Dolce Gusto kapszulás kávé csomagolásán találkoztam a Nutri-Score jelöléssel.
A Latte Macchiato kapszulás kávé zöld színnel “B” besorolást kapott. Az összetevők az alábbiak: teljes tejpor (89,5%), cukor (10,1%), vajolaj, őrölt pörkölt kávé.
A Cortado Espresso Macchiato sárga színnel “C” besorolást kapott. Az összetevők az alábbiak: teljes tejpor (61,7%), azonnal oldódó kávé (36,5%), stabilizátorok (kálium-foszfátok, nátrium-citrátok), emulgálószer (szójalecitin).
Alkalmas a fehér cukor nélküli termékek kiszűrésére?
A Nutri-Score jelölés jó dolog lehet arra, hogy könnyedén kiszúrjam, hogy melyik termékben nincs fehér cukor. Az itt leírt számítás alapján elvileg “A” besorolást nem kaphat olyan termék, amiben van fehér cukor.
A cukrot tartalmazó Latte Macchiato nem is kapott “A” besorolást, de zöld színű jelölést igen. A Nutri-Score rendszer leírása alapján ,,a zöld színnel jelölt termékek magas tápértékű termékek, amelyeket érdemes gyakrabban vagy a legnagyobb mennyiségben fogyasztani“.
Ezzel én nem értek egyet. Egy cukros élelmiszert mértékkel kell fogyasztani.
Emiatt én nem bízok meg a Nutri-Score jelölésében, jobb, ha átnézem, hogy mit is tartalmaz a zöld jelöléssel ellátott termék is.
Tényleg segít a Nutri-Score jelölés az élelmiszerek kiválasztásában?
Mivel csak pár terméknél vezették be a Nutri-Score jelölést, így az esetek nagy részében továbbra is böngészni kell a címkéket.
Egy csomó termék sosem fog ilyen jelölést kapni. Például fehér lisztből készült pékáruk vagy az alkohol sem. Pedig szerintem pont ezeknél lenne fontos, hogy lássuk, hogy csak kis mennyiségben javasolt fogyasztani ezeket.
Tényleg időt spórolsz vele?
Amíg nem lesz minden terméken ilyen címke, addig nem éri el a valódi célját azt, hogy könnyítse a vásárlást. Nem egy zacskós salátán lévő “A” jelölés lenne érdekes, hanem egy kiflin lévő “E” jelölés. Ilyet meg sajnos nem találunk, mert ez a kör kiesik a jelölések alól.
Hogyan dönthetsz tudatosan?
Hiába van a csomagoláson a Nutri-Score jelölés, ha nem írják le, hogy mit jelentenek a színek és a betűk. Kíváncsi lennék, hogy vajon hány ember olvas utána a jelölésnek. Ha viszont valaki utánanéz, de nincs képben azzal, hogy az egészséges táplálkozás nem arról szól, hogy mindenkinek egy ajánlást kell betartania, akkor eléggé félremehetnek a dolgok a vásárlásnál.
Az egészséges táplálkozásnál ugyanis figyelembe kell venni a te személyes csomagodat, azt aki vagy, azt amit csinálsz. Például az életkorodat, a nemedet vagy azt, hogy mennyit mozogsz. Az egészséges táplálkozásról itt írtam részletesen. Én ezt mindenkinek tanítanám már az általános iskolában. Szerintem előbb az alapokkal kellene mindenkinek tisztában lennie és akkor mindenféle színes címkék nélkül is el tudnánk dönteni tudatosan, hogy szükségünk-van e egy termékre vagy sem.
Források:
https://danone.hu/nutri-score/
https://www.nestle.hu/nutriscore
https://en.wikipedia.org/wiki/Nutri-Score
https://trademagazin.hu/hu/a-nutri-score-sztori-amit-a-frontoldali-tapertekjelolesrol-tudni-erdemes/
Mi jár a fejedben?
Kíváncsi vagyok a véleményedre, tapasztalataidra. Oszd meg velem!