A kikapcsolódás művészete
A kattogó agy titkát keresed? 2021. áprilisában írtam meg a Hogyan kapcsoljam ki az agyamat, hogy ne kattogjon egyfolytában? című bejegyzésemet. 2023. májusban vettem észre, hogy nagyon sokan olvastátok. A legnépszerűbb cikkeim közé került. Pedig az én agyam már nem is kattog annyit. Pár hónapja egészen lenyugodott. Elmesélem, hogyan csináltam.
A kattogó agy titka
Tudom, hogy most azt várod, hogy valami titkot tárjak fel. Nem húzom az idődet. Elárulom, hogy nincs titok. A kattogó agyra az a megoldás, hogy kiüríted a fejedet. Túl egyszerűen hangzik? Akkor próbáld meg, és meglátod, hogy sokkal bonyolultabb, mint szakadásmentes, diétás palacsintát sütni barnarizslisztből! Most komolyan. Próbáld meg legalább egy percre kiüríteni az agyadat, és eljutni addig a szintig, hogy semmi gondolatod ne legyen. Nem fog menni, mert az elméd folyamatosan gyártja a gondolatokat, mintha teljesítménybérért dolgozna.
A gyakorlat
Most egy percre állj meg, és gondolkodj el azon, hogy amióta olvasol, mennyi minden járt a fejedben. Csak a cikkre koncentráltál? Nem hiszem. Lehet, hogy közben most is az jár a fejedben, hogy enni kellene valamit. Vagy inni. Talán meleged van. Talán fázol. Lehet ezek közül egyik sem, de azon jár az eszed, hogy mikor jön már a buszod. Bármire is gondoltál a cikk olvasása közben, valójában nem számít. Azok csak gondolatok. A lényeg az, hogy folyamatosan jönnek és mennek.
47%!
Szondy Tamás – Megélni a pillanatot című könyvében olvastam, hogy a kutatások szerint ébren töltött időnk 47%-ában gondolataink elkalandoznak attól, amit teszünk. Ez azt jelenti, hogy kb. 50% az esélye annak, hogy nem a szövegre figyeltél, amit olvastál. Ennek viszont megvan az ára. Ha 47%-ban nem figyelsz arra, amit éppen csinálsz, akkor időd nagy részében nagy valószínűséggel elégedetlen vagy az életeddel. ,,Amikor elménk elkalandozik, kevésbé érezzük magunkat elégedettnek, mint amikor jelen vagyunk a pillanatban. “ – írja Szondy.
Könyvek kattogó agyra
Könyve a pillanat teljesebb megéléséről szól. “Arról, hogy a jelen élmények felé fordított tudatos figyelem hogyan csökkentheti a különböző érzelmi, pszichológiai problémák kialakulásának valószínűségét, miként segítheti a stressz-helyzetekkel való megküzdést, és milyen módon járulhat hozzá a jobb életminőséghez.“ Ajánlom ezt a könyvet Neked, ha kattogó aggyal küzdesz te is. Nekem sokat segített, mint ahogyan Louise L. Hay – Az erő benned van című könyve is.
A Dan Millman – Békés Harcos útja című könyv és film is nagy segítség. Még évekkel ezelőtt olvastam a könyvet, és emlékszem akkor is teljesen magával ragadott. Akkor alkalmaztam a gyakorlatokat és sikerült sokszor megélnem a jelent, átélni a pillanatot és nem is kattogott akoriban az agyam. Ez olyan dolog, amit mindig gyakorolni kell és én bevallom, elfelejtettem gyakorolni. Nemrég megnéztem a könyvből készült filmet és újra ráébredtem, hogy a jelen megélése olyan, mint a fogmosás. Minden nap szükségünk van rá. Mert minden nap lerakódik valami kis kosz, amit ki kell tisztítani.
A kikapcsolódás művészete
Miért foglalkozok ezzel a kattogó agy témával életmódbloggerként? Mert az egészséges életmód 7 fontos pilléréből az egyik szerintem a kikapcsolódás. Mindaddig nem tudsz kikapcsolódni, amíg kattogó agyad nem enged aludni, pihenni.
Amit tenni tudsz az annyi, hogy átveszed az irányítást felette és kiválogatod azokat a gondolatokat, amelyekre szükséged van. Tedd fel magadnak a kérdést: ez valóban a te problémád? Ha igen, akkor tudsz rajta változtatni? Mi lenne, ha egyszerűen csak elengednéd? Mi lenne, ha megengednéd magadnak, hogy ne foglalkozz vele?
Elárulom, mi lenne. Az elméd gyártana egy újabb dolgot, amin kattoghatsz. Én azt szoktam csinálni, amikor nagyon belejön az elmém a gondolat gyártásba, hogy elképzelem, hogy kifújom magamból a gondolatot, mint egy szappanbuborékot. Tudatosítom magamban, hogy nincs rá szükségem és az szétpukkan, mintha soha nem is létezett volna. Ezzel a módszerrel egy kis idő után az elmém rájön, hogy nem fontosak azok a gondolatok, amiket kiselejteztem. Azt mondom magamnak, hogy oké, ez csak egy gondolat. Ennyi. Annyira van hatással rám, amennyire hagyom.
Elengedés
A fenti gyakorlat valójában egy elengedési gyakorlat. Olyan jó lenne, ha minden emberbe bele lenne programozva az elengedés képessége. Biztos vagyok benne, hogy sokkal kevesebb megbetegedés lenne. Csak hagynunk kellene áramolni a gondolatainkat. Hagyni, hogy jöjjenek és menjenek. Befogadás és elengedés. És ebből a kattogó agyak tulajdonosai főként a befogadást ismerik. Mindent is be kell fogadni. ,,Erre is szükségem van, meg arra is. Ó, hát az is kell.” Foglalkozunk mindennel, felhalmozunk egy csomó gondolatot, gondot és a végén annyi minden lesz bent, hogy már nem férnek el az új dolgok. Elengedni vagy kidobni meg egyiket sem tudjuk.
Ne terheld túl magad!
Tárgyakat szerencsére már régóta nem halmozok fel. Hála a Feng Shui-nak. Viszont előszeretettel gyártok magamnak korlátokat, hogy ne lehessek igazán szabad. Lenne egy órás szünetem két feladat között? Ó, hát akkor gyorsan lefoglalom az agyamat valami kisebb feladattal még, ami heti listán volt. Megengedhetném magamnak, hogy csak 8-kor kelek fel. Ó, hát ha már 6-kor felébredek, akkor egy csomó dolgot megcsinálhatok 8-ig. Túlterhelem magamat. Rá kellett jönnöm, hogy ezt is el kell engednem. Nem kell magamnak feladatokat gyártanom folyamatosan. Megengedhetem magamnak azt, hogy éppen ne csináljak semmit. Ez az igazi kikapcsolódás szerintem. Élvezni a semmittevést. Mert valójában a semmittevés nem létezik, mindig teszel valamit. Ha éppen hátradőlsz a kanapén és csak élvezed a csendet, nyugalmat, akkor éppen sokat teszel azért, hogy ellazítsd magadat.
A lecke egy egész életre szól
Megélni a pillanatot. Ezt tanulom most és fogom is később. Ma, holnap, minden nap. Mint a fogmosást. Kicsit még döcögősen megy. A jelenben lenni nem könnyű és sajnos ezt nem tanítják az iskolában sem. Magamnak kell rájönnöm a titkára. A valódi kikapcsolódáshoz szükségem van arra, hogy megéljem a jelent. A jelen megélése pedig művészet. Mindenkinél másképpen jön elő. Nálam a főzésnél mindig előjön. Nem csoda, hogy a főzés engem mindig kikapcsol. Mindegy, hogy aprítok, szeletelek, keverek vagy fűszerezek. Jelen tudok lenni teljes mértékben. Megszűnik körülettem a világ. Nincsenek kattogó gondolatok. Akkor csak én vagyok és a főzés.
A kikapcsolódás is művészet. Egyéni színeket használhatsz hozzá. Úgy fűszerezed, ahogy te akarod. A lényeg, hogy élvezd. Örülj neki. A pillanatnak. Annak, hogy élsz. Az életnek. Érezd, hogy ez a te pillanatod! Érezd, hogy te vagy a főszereplő a saját életedben! És, hogy imádod ezt a filmet!
Szóval, csak légy elégedett, és nem fog kattogni az agyad. Nekem ez bevált. Talán neked is segít. Ha kedvet kaptál, kezdj neki te is! Csak aztán nehogy azon kattogjon az agyad, hogy mivel tudnál kikapcsolódni. Vedd lazára!
Mi jár a fejedben?
Kíváncsi vagyok a véleményedre, tapasztalataidra. Oszd meg velem!