Mutasd a hűtődet és megmondom, hogy vagy!
A hűtő rendszerezés számomra sokáig kimerült abban, hogy havi szinten – főként a nagy bevásárlások előtt – rendet pakoltam benne. Tehát az ,,eltévedt dolgokat” a helyére tettem, és ki is takarítottam a polcokat. Ennél azonban sokkal profibb megoldást kellett kitalálnom, ahogy ketten lettünk a lakásban. A Kedvesem ugyanis más iskolát képviselt a rendszerezésben. Az, hogy a csapatmunka eredményeként sikerült-e tökéletesen rendezett hűtőt kialakítanunk, az majd a cikk végére kiderül. Ahogy egy titok is. Érdemes elolvasni.
Miért szükséges a hűtő rendszerezés?
Könnyű azt a hűtőt rendszerezni, amelyikben alig van valami. Ilyenkor szépen átláthatóvá válik, hogy mit kell megenni és mit kell beszerezni. A hűtő rendszerezési para tehát nem az üresedő hűtőnél jön elő. Az igény nálam akkor jelent meg, mikor már ketten vásároltunk és pakoltunk a hűtőbe. Évek alatt kialakult egy (mint utólag kiderült helytelen) szokásom arról, hogy mit hova teszek. A Kedvesem is kialakította a saját rutinját. A kettő ráadásul nem mindig harmoniziált egymással.
Egy jó ideig nyugodtan éltünk hűtő rendszerezés nélkül is, de a szükség egyszer csak idegesen kopogtatott az ajtónkon. Szülinapi bulit szervezetem és ehhez egy nagyobb bevásárlás kellett. Készítettem avokádókrémet és fitnesz tonhalkrémes szendvicset is. Ezek is a hűtőbe kerültek és a sajttálhoz vásárolt hozzávalókkal sehogy sem akartak csapattársként működni. Ahogy kivettem valamit alulról, egy másik dolog fentről rám esett. Úgy nézett ki a hűtő, mint egy gyorsan összedobált minestrone leves. Szép és színes, csak aztán ne kelljen megtalálni benne, hogy hol a paradicsom. 🙂 A levesben persze nem is kell. A hűtőben viszont igen!
Mi alapján rendeztem át a hűtőt?
A hűtő rendszerezés tehát égetően szükségessé vált már. Szeretem eltenni a print magazinokat és időnként átlapozom. Eszembe jutott, hogy a Stahl magazin egy korábbi számában (2016. tavasz) olvastam egy cikket a hűtő rendszerezésről. Ezt újra elővettem és szembesültem vele, hogy nem éppen oda tettem a dolgokat, ahová javasolták.
Mit hova tegyél a hűtődbe?
A hűtődben alulról felfelé csökken a hőmérséklet. Alul (a tároló rekeszek felett) van a leghidegebb, ezért érdemes ide tenni a friss tejtermékeket, felvágottakat, a friss húsokat és halakat. Felül kevésbé van hideg, ha itt raktározod a húsféléket vagy tejtermékeket, akkor hamarabb megromolhatnak.
Mennyi a hűtő ideális hőmérséklete?
A hűtő ideális hőmérséklete egyesek szerint 2-3 C fok körül van, mások a 0-5 fok körüli hőmérsékletre esküsznek. Azonban abban mindenki egyetért, hogy a hűtő hőmérséklete legyen 5 C fok alatt. Valójában szinte lehetetlen állandó hőmérsékletet tartani a hűtőben, mivel általában nyitogatjuk, és a hűtő belsejében lévő levegőáramlás eltérő.
A hűtőajtóban van a legmelegebb. Szinte mindenki ide teszi a friss tejet, pedig nem itt lenne a helye. A gyártók a hűtő saját tojástartóját általában a hűtőajtóba tervezik, pedig ezt is a hűtő hidegebb részében érdemes elhelyezni. De vannak akik azt mondják, hogy a tojást oda kell tenni, ahol a legstabilabb a hőmérséklet. Ez pedig nem az állandóan nyitogatott hűtőajtó, hanem a hűtő középső része.
Megjegyzés: Egyes hűtők eltérhetnek abban, hogy hol van a leghidegebb. Vannak olyanok, ahol a felső rész a hidegebb. Ide rekeszeket is kialakítanak a húsoknak.
Most, hogy tudjuk hol van a leghidegebb, nézzük, mit hova tegyünk!
A hűtő alsó polcára:
- A friss tejet, a joghurtot, a sajtokat és egyéb tejterméket.
- A húst, a felvágottakat, a szalámikat. (Ha van a hűtődben olyan frissen tartó rekesz vagy fiók, ahol kicsivel 0 fok felett van a hőmérséklet, akkor ide tedd a húsféléket.)
A friss hús vagy hal mindenképpen a leghidegebb részre kerüljön.
A hűtő középső polcára:
- A tojást (ha esetleg te is a hűtőben tartod, mint én).
- A pékárut (ha esetleg te is úgy érzed, hogy a hűtőben a helye).
- A gyümölcsöket (ha esetleg nincs erre külön tároló rész lent).
A hűtő legfelső polcára:
- A megmaradt főtt ételeket.
A hűtőajtóba:
- A vajat, zsírt – a magas zsírtartalmú élelmiszerek nem annyira romlandóak, mint a tejtermékek, így nem kell a leghidegebb részre tenni.
- A felbontott befőtteket, savanyúságokat.
- A felbontott szószokat, mártásokat.
- A felbontott lekvárokat és ízesítőket (például mustár).
- A felbontott gyümölcslevet és egyéb italokat.
- Az ásványvizet (nyáron nálam mindig van 1-2 palack bent).
A hűtő frissen tartó rekeszébe:
- A saláta zöldségeket. (Ezeknek magas a víztartalma, így ha a fióknak szabályozható a páratartalma, akkor állítsd a maximumra, hogy tovább frissek maradjanak a saláták.)
Ne tedd ezeket egy helyre:
Vannak olyan gyümölcsök, amelyek a tárolás során még érnek. Ilyen a gyümölcsök közül például a banán, az alma, a körte, a kivi vagy a barack. A zöldségeknél pedig ilyen például a paradicsom. Ezek az érés során etiléngázt bocsátanak ki magukból. Ez az éretlen gyümölcsöknek kifejezetten jól jön. Például egy éretlen avokádó egy banán mellett hamarabb megérik. Viszont ha ha friss salátát, friss zöldbabot, zöldborsót, epret teszel az ilyen gyümölcsök mellé, akkor azok hamarabb tönkremennek.
Tehát mindig tárold külön, egy külön rekeszben vagy egy külön polcon (akár egy dobozban) azokat a gyümölcsöket, amelyek még érnek.
Extra tipp a tároláshoz
A boltokban könnyen használható tárolóeszközöket tudsz venni a hűtőbe is. Pár ezer forintból beszerezhetsz praktikus rendszerezőket, melyekben átláthatóan tárolhatsz.
Extra tipp a pakoláshoz
A Kedvesem imád rajzolni és velem ellentétben ügyesen is csinálja. Lerajzolta a hűtőt, pontosabban azt, hogy minek hova kell kerülnie. Ezt a színes rajzot kifüggesztettük a hűtő ajtajára és mint egy térkép mutatja az utat ahhoz az élelmiszerhez, amit keresünk. Az elején nagy segítség egy ilyen rajz. Később megtanultuk, hogy mi hol van, de az első hetekben azért felmerültek lokációs nehézségek. (Lásd lent.)
Hol tárold a kutya eledelt a hűtőben?
Hiába olvastam el egy tucat leírást arról, hogy mit hova kell tenni a hűtőben, a kutyaeledel megfelelő helyét nem írták sehol. Más nem tartja a hűtőben? Aki a PetChef-től rendel egészséges ételt a házi kedvencének hozzám hasonlóan, az biztosan a hűtőbe teszi a csomagot. Ezek a kutyaeledelek fagyasztva érkeznek és fogyasztás előtt a hűtőben olvadnak ki. Úgy döntöttem, hogy ezt főtt ételnek veszem, így a hűtő felső polcára került.
Pékáru a hűtőben?
A pékárukra szintén nem találtam választ, hogy hol indokolt tárolni. Mivel nálam csiga lassúsággal fogy el egy fél kilós kenyér is, így a hűtőben őrzöm, hogy ne penészedjen meg. A házi teljes kiőrlésű zsemléimet van, hogy másfél hétig is a hűtőben tartom és amikor előveszem és rámelegítek, olyan mintha akkor sült volna.
Tanulság: A sablonok hasznosak, de emellett egyéni hűtő rendszerezési alapelvek kellenek, mert mindenkinél mások a fogyasztási szokások és a fogyasztott termékek.
A hűtő rendszerezés előnyei
Hűtőt rendszerezni nem csak azért kell, hogy gyorsan és egyszerűen megtaláld a dolgokat. Számos más előnye is van a tudatos pakolászásnak.
Pénzt spórolsz
Ha okosan tárolod az ételeket, akkor elkerülheted a romlást és, hogy kidobásra kerüljenek, így pénzt spórolhatsz. Ha szépen átlátod, hogy mi van a hűtőben, akkor nem fordulhat elő, hogy veszel még egy tejfölt, mert nem láttad, hogy ott a másik.
Időt spórolsz
A hűtő rendszerezéssel mindent olyan könnyedén meg fogsz találni, mint a leeső teljes kiőrlésű keksz mogyoróvajas része a padlószőnyeget. Nem kell percekig a hűtőajtóban lógni és azon merengeni, hogy vajon hová tette a párod a kedvenc sajtodat. Tudni fogod, hogy hol keresd, és ezzel időt spórolhatsz.
Frisset eszel
A megfelelő tárolással frissebb alapanyagokat fogyaszthatsz. Elkerülheted a termékek megromlását, jobban megőrzöd a zöldségek és gyümölcsök víztartalmát.
Kényelmesebb a reggeli készítés
Gondolj bele, milyen egyszerű a reggelizéshez használt sajtkrémet, felvágottat kivenni egy mozdulattal! Ehhez csak az kell, hogy ezeket a termékeket egy vagy két rendszerezőben helyezd el. Reggeli készítéskor csak kiveszed a hűtőből, majd ha végeztél szépen visszateszed a megfelelő helyre.
Egyszerűbb a bevásárlás
A hűtő rendszerezés emellett abban is segít, hogy könnyen átlásd, hogy mit kell venni. Gyorsan végig szkennelheted a hűtő tartalmát, ha átláthatóan van bepakolva. Első pillantásra megmondod, hogy a tej hiányzik vagy a saláta. Egyszerűbbé és gyorsabbá válik az is, amikor nagy bevásárlás után bepakolsz a hűtőbe. Ha van egy rajzod is hozzá, tudni fogod, hogy mit hova tegyél.
Szerintem egyszerűbb így az élet. Ezen tényleg lehet időt spórolni. Viszont nem mindig lehet betartani ezeket az elveket.
Mit tanultam a hűtő rendszerezésből?
A hűtő rendszerezés másnapján a Kedvesem pár percig nézelődött a hűtőben majd anélkül, hogy kivett volna valamit, be is csukta az ajtaját. Láttam a zavart az arcán. Kérdeztem, mit keresett. Azt mondta, hogy az ásványvizet. Mivel eddig a hűtő alsó polcán kapott helyet, így azt hitte, hogy elfogyott. Mondtam neki, hogy nézzen rá a rajzára, mert a víz ott van, ahová rajzolta. (Tényleg ott lapult.) Én ugyanígy jártam a tejföllel.
A tanulság az, hogy megszokás alapján működünk és ez alapján téves következtetéseket vonhatunk le. A nem látszik, hogy van, azt jelenti számunkra, hogy nincs. Néha a dolgok mögé kell nézni. Néha meg kell egy vagány rendszer. De semmit nem ér a legkiválóbb hűtő rendszerezési terv sem, ha nem tartjuk be. Ragaszkodni kell az elvekhez, és akkor működik. Viszont a gyakorlatban azért ennél sokkal bonyolultabb az élet.
A titok
Vannak olyan helyzetek, amikor többet vásárolsz és nem fér el a rajz szerinti helyre. Borul az egész terv, nem tudod oda tenni, ahova kellene. És ekkor feladod az egészet. Már nem pakolod a helyére a tojást sem, már nem találod meg a sajtodat sem. Előfordulnak ilyen helyzetek. Ez rendben van. Néha. Hosszú távon ki kell tartani az elvek mellett, és nem szem előtt téveszteni a célt, hogy egyszerűbb és könnyebb életet szeretnénk élni. És lehet, hogy ez a hűtő rendszerezésével kezdődik. Ha itt rendet tudunk tenni és minden nehézség ellenére fent tudjuk tartani a rendet, akkor életünk bonyolultabb részeiben is menni fog.
Mindig tartsd szemed előtt a célt!
A hűtő is olyan, amivel törődni kell. Mindig. Mert a káosz könnyen jön, ha nem figyelünk oda. Én azt mondom, legyen rend a hűtődben és a lelkedben is! Szerintem ez a titka az egyszerű és könnyű életnek.
Most pedig nyugodtan menj oda a hűtődhöz, hogy megnézd, mi a helyzet bent! 🙂
Vélemény, hozzászólás?